Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Gorzowie. Jest sporo nowości!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ruszyło przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
Ruszyło przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Bartłomiej Nowosielski/UM Gorzów
Budżet obywatelski to ważne narzędzie w rękach mieszkańców. Dzięki niemu mogą realizować pomysły i potrzeby związane z miejską infrastrukturą oraz wydarzeniami. W Gorzowie właśnie rusza jego kolejna edycja, która będzie wyglądać nieco inaczej niż poprzednie. Jakie inwestycje oraz społeczne inicjatywy doczekają się realizacji gorzowianie zdecydują już po raz dwunasty.

Więcej czasu na złożenie wniosku

Gorzowianie mogą już zgłaszać pomysły w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku wnioski będą przyjmowane do 12 marca. Wcześniej był na to tylko miesiąc, co oznacza, że teraz mieszkańcy zyskali dodatkowe dwa tygodnie na przygotowanie swoich projektów.

Ruszamy z kolejną edycją budżetu obywatelskiego. Dziś pierwszy dzień naboru wniosków mieszkańców. Ten nabór potrwa nieco dłużej niż w latach ubiegłych, więc gorzowianie będą mogli poświęcić więcej czasu na dokładne przygotowanie i zgłoszenie pomysłów. Mam nadzieję, że dzięki temu spłynie jeszcze więcej ciekawych projektów - mówi Anna Bonus-Mackiewicz, dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji, które zajmuje się budżetem obywatelskim.

Przeczytaj również: Gorzów już wybrał. Jakie inwestycje zrobią na os. Europejskim, Dolinkach i innych dzielnicach?

Jest też więcej pieniędzy na projekty

Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono też więcej pieniędzy. Będzie to ponad 8 milionów złotych, a więc o prawie milion więcej niż rok wcześniej. Pula została podzielona na poszczególne kategorie. Oprócz rejonowych, jak zawsze będą też kategorie ogólnomiejska i oświatowa. W kategorii rejonowej maksymalna wartość zadania, które może zgłosić mieszkaniec to 433 tysiące złotych, w kategorii oświatowej jest to 1 milion 490 tysięcy złotych, a w kategorii ogólnomiejskiej do wydania jest 745 tysięcy złotych.

Zmienił się podział miasta na rejony

Zgodnie z sugestiami zgłaszanymi przez mieszkańców zmienił się także podział miasta na rejony. Z dotychczasowych dziesięciu wyodrębniono dwa dodatkowe. Jest ich więc teraz dwanaście.

Dotychczasowy rejon Wieprzyce zmienił swoją nazwę i wchłonął część należącą do osiedla Staszica. Z kolei z rejonu osiedla Staszica wydzielono powiększające się Osiedle Europejskie. Oprócz tego będzie nowy rejon o nazwie Chwalęcice/Srebrna, na który składać się będą tereny należące dotychczas do rejonu Piaski. Ten nowy rejon wchłonął natomiast sporo ulic z dotychczasowego rejonu Manhattan. Tych zmian jest sporo, dlatego gorąca prośba do mieszkańców dotychczasowych rejonów, których granice uległy zmianie, o sprawdzenie w jakim rejonie obecnie się znajdują - tłumaczy Anna Bonus-Mackiewicz.

Będzie spotkanie informacyjne

Pod koniec lutego odbędzie się tradycyjny maraton pisania wniosków do budżetu obywatelskiego. Zostanie on jednak poprzedzony specjalnym spotkaniem informacyjnym, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej o budżecie obywatelskim, jego zasadach oraz poznać dobre przykłady zgłoszonych i zrealizowanych zadań.

To spotkanie jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chciałyby postawić pierwsze kroki w budżecie obywatelskim i dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda związana z tym procedura. Do udziału w tym spotkaniu chcemy też zaprosić weteranów budżetu obywatelskiego, a więc osoby, które mają już za sobą zrealizowane projekty, aby mogły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem - mówi Anna Bonus-Mackiewicz.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 16 lutego o godzinie 17:30 w Klubie Kultury Jedynka przy ulicy Chrobrego. Maraton pisania wniosków do budżetu obywatelskiego zaplanowano natomiast na 21 lutego.

Budżet obywatelski się sprawdza

W ramach wszystkich dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego udało się zrealizować już ponad dwieście zadań, na które przeznaczono w sumie kilkadziesiąt milionów złotych.

Budżet obywatelski naprawdę działa, bo to narzędzie, które jest najbliżej mieszkańców. Dzięki niemu gorzowianie wspólnie tworzą swoją najbliższą okolicę i mają realny wpływ na to jak ona się zmienia - mówi Jacek Szymankiewicz, zastępca prezydenta Gorzowa.

Aby zgłosić swój projekt należy wypełnić formularz, który można znaleźć na stronie gorzowskiego magistratu lub w jego siedzibie. Można to zrobić również za pośrednictwem platformy gorzow.konsultacjejst.pl. Do formularza należy dołączyć listę poparcia z podpisami 20 mieszkańców Gorzowa, którzy są zainteresowani realizacją pomysłu. Od marca do lipca zgłoszone projekty zostaną poddane weryfikacji. Na początku sierpnia opublikowany zostanie wykaz zaopiniowanych projektów. We wrześniu odbędą się natomiast spotkania dyskusyjne. Głosowanie i ogłoszenie wyników zaplanowano na październik. Wybrane pomysły będą realizowane w kolejnym roku.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto