Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stilon w Gorzowie. Ten zakład był drugim domem dla tysięcy gorzowian! Dla Was i Waszych bliskich też?

red.
Stilon w Gorzowie to legenda. Firma pomagała budować miasto. Jak kiedyś tu się pracowało?
Stilon w Gorzowie to legenda. Firma pomagała budować miasto. Jak kiedyś tu się pracowało? Narodowe Archiwum Cyfrowe/fot.Grażyna Rutkowska/ arch. GL
Mówisz "Gorzów", myślisz "Stilon". Stilon w Gorzowie był, jest i będzie legendarnym zakładem pracy. Przez lata pracowały tutaj tysiące mieszkańców. I dziś będziemy ten czas wspominać...

Historia Stilonu to gotowy scenariusz na serial Netflixa! Upadłość wielkiej firmy, która dawała pracę tysiącom ludzi, ogłoszono 16 stycznia 2009 r. na wniosek nowego właściciela fabryki, grupy przemysłowej „Martis” z Aleksandrowa Łódzkiego.

Nie oznaczało to jednak likwidacji fabryki, bo wyznaczony przez sąd nadzorca miał doprowadzić do zawarcia układu z wierzycielami i „odbudowy ekonomiki Stilonu na zdrowych zasadach” - jak pisaliśmy wtedy w GL.

Zwolniono grupowo 200 osób

Nie obyło się jednak bez drastycznej redukcji zatrudnienia i 200 pracowników zwolniono grupowo. Ale prawie 500 zachowało wówczas pracę.

- Stilon produkuje i sprzedaje przędzę, głównie na eksport, a z wpływów opłacamy zakupy surowców i energii. Fabryka żyje, ale nadal wisi nad nią prawie 200 mln zł długu -

mówił nam wówczas Adam Pawluć, zarządca sądowy Stilonu.

Przyznał, że na firma ma z dawnych lat ogromny majątek, hale i tereny, które nigdy już nie będą jej potrzebne. - Robimy ich przegląd, przygotowujemy do wydzierżawienia lub sprzedaży, aby zarobić na spłatę długów. Administrację przenosimy do jednej z hal produkcyjnych i wystawimy na sprzedaż dwa wielkie biurowce - zapowiadał wtedy A. Pawluć.
Te działania dały efekt. 9 marca 2010 r. sąd ogłosił zakończenie postępowania upadłościowego ZWCh Stilon S.A. - Był to milowy krok spółki w drodze do uzdrowienia jej sytuacji finansowej – można było później przeczytać na www.stilon.com.pl. Firma działa do dziś.

Zdjęcia sprzed lat i nieco bardziej współczesne

Przypomnijmy: Stilon to jeden z symboli miasta. Firma w najlepszych czasach zatrudniała ponad 10 tys. pracowników, pomagała rozbudowywać Gorzów, a pracownikom zapewniała pracę, pensje, rozrywki, zapełniała czas wolny, wysyłała na wycieczki i miała swoje ośrodki wypoczynkowe m.in. w Międzyzdrojach.
Stilon nie szczędził też grosza na sport, wspierał liczne kluby, dzięki firmie powstało lodowisko, odkryty basen i sporo innych obiektów. No i Stilon zapewnił miastu wielką sławę, produkując m.in. kasety magnetofonowe
(co upamiętniono na muralu – zdjęcia malowidła też są w naszej galerii).

W galerii prezentujemy Wam zdjęcia dawnego Stilonu z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz fotografie ze zbiorów GL, pokazujące, jak teren zakładu zmieniał się przez lata.

Miłego wspominania!

PRZECZYTAJ TAKŻE
Było wielkie nic, powstało wielkie osiedle. Tak powstawał gorzowski Górczyn. Co za zdjęcia!

Żużel w Gorzowie. Te zdjęcia przeniosą Cię w czasie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto