Jakie warunki trzeba spełnić?
Dobra kondycja fizyczna i psychiczna, nieposzlakowana opinia oraz co najmniej średnie wykształcenie. To główne wymagania, które muszą spełnić kandydaci do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej. Wcześniej warunkiem był również wiek, ale teraz o pracę można starać się bez względu na rok urodzenia.
Aby wstąpić w nasze szeregi, wystarczy mieć polskie obywatelstwo, minimum średnie wykształcenie i nie być karanym sądownie. Wiek kandydata nie gra roli, a brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W naszych ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia dalszej służby - mówi ppor. Paweł Biskupik, p.o. rzecznika prasowego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Przeczytaj również: Lubuskie urzędy poszukują pracowników. Jakie zarobki oferują?
Kandydaci mogą składać dokumenty w placówce znajdującej się najbliższej ich miejsca zamieszkania. Te są zlokalizowane w:
- Gorzowie Wielkopolskim
- Świecku
- Tuplicach
- Zielonej Górze-Babimoście
- Kłodzku
- Legnicy
- Jeleniej Górze
- Zgorzelcu
- Wrocławiu-Strachowicach
- Kaliszu
- Poznaniu-Ławicy
- Komendzie Oddziału w Krośnie Odrzańskim.
Jak wygląda rekrutacja?
Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. Podczas pierwszego komisja rekrutacyjna dokładnie sprawdza dokumenty złożone przez kandydata oraz przeprowadza z nim wstępną rozmowę. Następnie kandydat przechodzi badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne.
Podczas drugiego etapu, odbywającego się w siedzibie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu, adepci przechodzą badania lekarskie, na podstawie których komisja lekarska ustala zdolność do służby kandydata - tłumaczy ppor. Paweł Biskupik.
Po zakończonym procesie rekrutacyjnym, kandydatów czeka kilkumiesięczne szkolenie w jednym z trzech ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Tam będą mieli zapewnione darmowe wyżywienie, umundurowanie oraz zakwaterowanie.
Ile można zarobić?
Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie zarobki nowego funkcjonariusza (uwzględniające podwyżkę uposażeń funkcjonariuszy od marca tego roku) mogą wynosić ponad 5 tysięcy złotych na rękę dla osób przed ukończonym 26. rokiem życia i około 4 800 złotych na rękę dla osób powyżej 26. roku życia. Dodatkowo od marca tego roku funkcjonariuszom pełniącym służbie w bezpośredniej ochronie granicy państwowej przysługuje dodatek graniczny w wysokości 450 złotych.
Funkcjonariusz Straży Granicznej może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub pomoc finansową na zakup domu czy mieszkania. Każdemu funkcjonariuszowi przysługuje również zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby, trzynasta pensja czy dofinansowanie do wypoczynku. Praca w Straży Granicznej to stabilna, prestiżowa i satysfakcjonująca służba, która daje możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego i oferuje szerokie perspektywy rozwoju zawodowego - dodaje ppor. Paweł Biskupik, p.o. rzecznika prasowego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Służba w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej cieszy się sporym i wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. W poprzednich latach o jedno miejsce ubiegało się kilkunastu kandydatów.
Zobacz również:
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?