Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci już wiedzą, jak wygląda budynek fizjoterapii. Jest piękny

Artur Szymczak
W czwartek 8 października uroczyście otwarto budynek fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie. Przez ostatnie 35 lat mieścił się tam dom studenta. Z przedwojennego budynku pozostały tylko mury, całe wnętrze zostało przebudowane.

Budynek fizjoterapii otwarto podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego.
Jego przebudowa rozpoczęła się 22 kwietnia 2010 r. Niestety, w styczniu 2012 r. nastąpiło przerwanie prac ze względu na upadłość wykonawcy. Konsekwencje? Konieczność wykonania inwentaryzacji wykonanych prac i zabezpieczenie budowy. To spowodowało dodatkowe koszty i zaczęły się problemy. W tym czasie ministerstwo finansów zmieniło zasady dofinansowywania inwestycji objętych regionalnym programem rozwoju, co postawiło pod znakiem zapytania kontynuowanie budowy.

Miasto przejęło część obiektów należących do AWF. Gorzów nabył od uczelni za 7 mln zł halę sportową przy ul. Słowiańskiej oraz stadion lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego. - To umożliwiło uczelni zlikwidować zadłużenia i inne koszty powstałe wskutek wstrzymania budowy. Jednak nie bylibyśmy w stanie zakończyć budowy bez przychylności zarządu województwa lubuskiego - dodaje prof. Smorawiński. Po dwóch latach przerwy prace znów ruszyły. Studenci dostali nową bazę dydaktyczną: pracownie do zajęć w zakresie magnetoterapii, laseroterapii, diatermii, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu, terapii manualnej. - Studenci będą pracować na nowoczesnym sprzęcie w laboratorium. Będą też mogli dokonywać analizy oceny narządu ruchu - podkreśla Janusz Doś. Co roku studia na fizjoterapii będą rozpoczynać dwie grupy, w sumie 72 osoby. W budynku znajduje się 8 sal wykładowych, 4 seminaryjne, 6 sal do ćwiczeń i 6 laboratoriów, 7 sal do ćwiczeń dla fizjoterapii przystosowanych do badań. Przestrzeń przed gmachem fizjoterapii przypomina francuski ogród z alejkami, fontannami i nawierzchnią z kostki granitowej. Koszt budowy to prawie 29 mln zł. 80 proc. inwestycji sfinansowano z lubuskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013. 16 proc. pochodzi z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, a pozostałe 4 proc. z pieniędzy własnych uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto