Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Drezdenku łączy pokolenia. I dostaje za to nagrody!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Szpital w Drezdenku został nagrodzony w konkursie "Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020".
Szpital w Drezdenku został nagrodzony w konkursie "Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020". Szpital Powiatowy w Drezdenku
Drezdenecka lecznica zdobyła drugie miejsce w konkursie "Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2020". Została doceniona za działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia seniorów. Placówka od kilku lat realizuje specjalny program, którego celem jest umacnianie więzi międzypokoleniowych i ułatwianie starszym pacjentom kontaktu z drugim człowiekiem.

Nagrody dla tych którym... chce się chcieć

Ogólnopolski konkurs organizowany przez firmę Idea Trade promuje osoby, instytucje, placówki, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii wpływających na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.

- Konkurs jest okazją dla szpitali i organizacji zajmujących się zdrowiem, by pokazać pozytywne przykłady działań - mówi Marcin Malinowski, partner zarządzający w Idea Trade - Wspólnie prezentujemy i promujemy ludzi oraz zespoły, którym chce się chcieć, mimo że szpitale wciąż borykają się z wieloma problemami, a w ostatnim czasie, ze względu na pandemię, sytuacja jest niezwykle trudna i nieprzewidywalna.

Tym razem w gronie laureatów znalazła się także drezdenecka lecznica, która została nagrodzona za realizowany w szpitalnych murach projekt "Zaadoptuj babcię i dziadka".

Brakuje babci albo dziadka? Adoptuj ich!

Nietypowy projekt jest realizowany w szpitalu od blisko czterech lat. W jego ramach uczniowie jednej z drezdeneckich szkół regularnie odwiedzają starszych pacjentów przebywających w zakładzie opiekuńczo leczniczym i spędzają z nimi czas - rozmawiają, czytają książki albo biorą udział w warsztatach kulinarnych, plastycznych czy teatralnych.

- Te działania pozwalają niwelować wykluczenie społeczne u seniorów, którzy przebywając w szpitalnych murach dotkliwie przekonali się czym jest samotność. Często jej powodem jest dystans, niekiedy terytorialny, jednak czasem zupełnie inne okoliczności sprawiają, że rozluźniają się rodzinne więzi - mówi Katarzyna Jenek, koordynatorka projektu.

Sytuację starszych pacjentów pogorszyła pandemia koronawirusa, która sprawiła, że zostali odizolowani od świata zewnętrznego. Antidotum na te problemy okazała się właśnie inicjatywa integracji międzypokoleniowej, na której korzystają nie tylko seniorzy, ale i dzieci.

- W ten sposób nie tylko przełamujemy szpitalną nudę dnia wypełnionego oczekiwaniem na zabiegi czy posiłki. Naszym celem było stworzenie placówki łączącej pokolenia, a dzięki tej inicjatywie dzieci mogą rozwijać kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy angażują się w wychowanie młodszego pokolenia. Ich doświadczenie i wartości są bogactwem dla młodych. To swoista skarbnica wiedzy, ale nie tylko, bo dzieci otrzymują też poczucie bezpieczeństwa, miłości i zrozumienia. Uczą się, że warto pomagać i sprawiać przyjemność nie tylko najbliższym, ale także innym ludziom, zwłaszcza tym starszym, schorowanym i samotnym - dodaje koordynatorka programu.

W ostatnim czasie - właśnie ze względu na panującą pandemię - zmienił się charakter tych międzypokoleniowych spotkań, które obecnie są realizowane w trybie on-line.

Zobacz też:

WIDEO: Szok! Złodzieje okradli szpital. Zabrali sprzęt potrzebny medykom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto