Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza, kamienna budowla w Ośnie zwraca uwagę każdego. Możemy wejść na jej szczyt i podziwiać piękne widoki

Redakcja
Wieża Eckerta w Ośnie Lubuskim nad jeziorem Reczynek
Wieża Eckerta w Ośnie Lubuskim nad jeziorem Reczynek Michał Kalinowski
Ośno Lubuskie kojarzy się Lubuszanom z jeziorami, organowymi koncertami w miejscowym kościele, ratuszem, pobliskim Korczakowem, ale także… z tzw. wieżą Bismarcka, którą tak naprawdę nigdy nią nie była.

Kamienna budowla, która zwraca uwagę każdego, kto wyjeżdża z Ośna Lubuskiego w stronę Słońca, znajduje się na wzniesieniu po prawej stronie. Swoim wyglądem przypomina popularne wieże Bismarcka, których na terenie obecnej Polski wybudowano prawdopodobnie aż 40. Stąd mieliśmy np. taką budowlę na Wzgórzach Gubińskich. Dziś pozostały tam tylko ślady obiektu. Podobne wieże stawiano w Słubicach, Świebodzinie, Międzyrzeczu, Międzychodzie, Głogowie, Wschowie, Żarach, Żaganiu czy Zielonej Górze…

Na cześć Dietricha Eckerta

Wieże powstałe w latach 1869-1934 (pierwsza w Janówku na Dolnym Śląsku) sławiły Ottona von Bismarcka. Obiekt w Ośnie Lubuskim zbudowany został w 1937 roku. Kamienna wieża widokowa powstała na cześć – zmarłego w 1923 roku - Dietricha Eckerta. To niemiecki dziennikarz, pisarz i polityk, jeden z głównych przywódców NSDAP, uczestnik puczu monachijskiego, członek Towarzystwa Thule, głosiciel nacjonalistycznych i antysemickich haseł. Hitler uważał Eckarta za swojego mentora. Kończąc „Mein Kampf” złożył mu hołd twierdząc, że Eckart był jednym z największych bohaterów ruchu nazistowskiego.

A ludzie i tak mówią po swojemu

Kiedy Ośno Lubuskie stało się polską miejscowością, w dokumentacji zapisano kamienny obiekt jako Wieżę Eckerta. Jednak większość mieszkańców używała – i nadal używa – błędnej nazwy wieża Bismarcka. Być może dzięki temu po wojnie nie została ona zniszczona.

Dziś pokonując niezbyt liczne i strome schody, możemy wejść na jej szczyt i podziwiać krajobraz miasta z jeziorem Reczynek jako głównym jego punktem.

Nad wspomnianym jeziorem znajduje się miejska plaża, a po drugiej stronie – kolejna interesująca budowla. Amfiteatr. W Polsce są tylko dwa takie obiekty, w tym jeden właśnie u nas, w Ośnie Lubuskim. Nazywano je Thingstätte lub Thingplatz. Były budowane w nazistowskich Niemczech jako miejsca wieców NSDAP i organizacji pokrewnych. Plan był taki, by powstało ich aż 1.200. Do końca drugiej wojny światowej gotowych było już 40 takich amfiteatrów. Obecnie na terenie naszego kraju znajdują się one w Ośnie Lubuskim i na Górze Świętej Anny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicza, kamienna budowla w Ośnie zwraca uwagę każdego. Możemy wejść na jej szczyt i podziwiać piękne widoki - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto