Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dziewczyny tańczą na rurze! Zobacz, kim są poledancerki

Redakcja
Skoro pole dance, a w zasadzie pole sport w 2017 r. zostało uznane przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych jako dyscyplina sportowa, to postanowiliśmy sprawdzić, czy w Gorzowie, skąd wywodzi się mistrz Polski w tym sporcie sprzed dwóch lat Marcin Słowiński, mogą wychować się inni utytułowani poledancerzy. W tym celu odwiedziliśmy jedną ze szkółek, w których trenuje się taniec na rurze.

Co to w ogóle jest pole dance?
- To połączenie tańca i akrobatyki sportowej, z użyciem drążka pionowego. To znaczy, że trochę tańczymy, a trochę gimnastykujemy się. Trochę też wykonujemy figur akrobatycznych. Ale zamiast poziomego drążka, mamy, jak wspomniałam, pionowy. Tym to różni się od gimnastyki sportowej - mówi nam Agnieszka Kowalewska, instruktorka i właścicielka w Sky Pole Dance.

Panie tańczące na rurze
- My z tym wyrażeniem nie mamy żadnego problemu. Mnie takie stwierdzenie w ogóle nie razi. Z tego względu, że… faktycznie w tym tańcu elementy są wykonywane na rurze, więc to trafne określenie. Wykonujemy też elementy floor work, czyli wszystkie przejścia na ziemi, przejścia przez barki i tym podobne - przekonuje poledancerka i dodaje: - Osobiście nie spotkałam się z negatywnymi ocenami. Osobiście też nie słyszałem czegoś takiego, że: Ooo, ty tańczysz na rurze? Co ty robisz ze swoim życiem?! Jest to w większości pozytywnie odbierane i zaczyna zmieniać się to w dobrą stronę. Dziś słyszę: Ooo, tańczysz na turze, jesteś taka silna!

A czym jest więc pole sport?
- Pole dance dzielimy na trzy części: pole exotic, pole art i właśnie pole sport. Co to oznacza? Że za kilka, może kilkanaście lat poledancerki dostaną się na igrzyska olimpijskie. Swoje zawody mają wszystkie części pole dance, ale pole sport jest najbardziej z nich wszystkich unormowany pod względem technicznym, bo w nim brana pod uwagę jest dynamika, jakość rozciągnięcia czy siła. Rytmika też. Wiadomo, wyciągnięty szpagat w linii prostej jest wyżej oceniany niż taki połamany. Oceniana jest więc jakość wykonywanych figur - w tym tych obowiązkowych, które są podane odgórnie - kontakt z publicznością i jury oraz strój, który ma zasłonić określoną powierzchnię ciała. Za to w zawodach pole art i exotic nie ma aż tak rygorystycznych wymogów co do stroju i doboru figur. Tam poledancerki skupiają się bardziej na zrobieniu show, czyli dopasowanie stroju, muzyki i wyrażanych emocji przez zawodnika. Wszystko to powinno odgrywać główną rolę w układzie - kończy Kowalewska.

I takie oto właśnie szpagaty, czy też próby ich zrobienia, można obejrzeć na naszych zdjęciach. A wkrótce będzie można nie tyle o szpagatach, co o samych poledancerkach przeczytać tekst na łamach "Gazety Lubuskiej". Będziemy też z wizytą w innych szkółkach, w których instruktorzy uczą tańca na rurze. A zatem, śledźcie nas uważnie!

ZOBACZ TEŻ:
Tak Stilon grał z Wartą w finale Pucharu Polski na szczeblu województwa lubuskiego

ZOBACZ TEŻ:
Tak kibicowaliście Stilonowi i Warcie w finale pucharu kraju

Ekstraklasa w serwisach regionalnych:
Oglądaj mecze Ekstraklasy na żywo online w Player.pl >>>

Ligi zagraniczne w serwisach regionalnych:
Oglądaj mecze lig zagranicznych na żywo online w Player.pl >>>

Alan Rogalski
Obserwuj autora tekstu na Twitterze

Chcesz na bieżąco śledzić sportowe newsy z Ziemi Lubuskiej, Polski oraz świata? Polub naszą stronę na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak dziewczyny tańczą na rurze! Zobacz, kim są poledancerki - Gazeta Krakowska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto