Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak świętowali policjanci z lubuskiego! Były gratulacje, awanse i podziękowania

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Gorzowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji.
W Gorzowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. Magda Marszałek
Na co dzień pilnują porządku, ścigają przestępców i ratują ludzkie życie. Ale raz w roku świętują. Lubuscy stróże prawa spotkali się na wojewódzkich obchodach Święta Policji. Podczas uroczystości, które odbyły się w Gorzowie nie zabrakło gratulacji, odznaczeń i wyróżnień. Wszystkim lubuskim funkcjonariuszom dziękowano za ich trudną oraz niebezpieczną służbę.

Była msza święta i uroczysty apel

Galowe mundury i podniosła atmosfera. Tak wyglądały wojewódzkie obchody Święta Policji w Gorzowie. Piątkowe uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od wspomnienia funkcjonariuszy, którzy w służbie drugiemu człowiekowi ponieśli najwyższą cenę. Złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci policjantów poległych na służbie ma symboliczne znaczenie. Pokazuje bowiem, że praca mundurowych - choć niebezpieczna - jest przede wszystkim służbą i powołaniem.

Przeczytaj również: Nowi policjanci w Lubuskiem. 21 funkcjonariuszy złożyło ślubowanie w Gorzowie

Później w gorzowskiej katedrze odprawiona została msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników policji. W południe rozpoczął się natomiast uroczysty apel na placu Grunwaldzkim. Tam za zaangażowanie i codzienną pomoc w zapewnianiu bezpieczeństwa podziękował funkcjonariuszom szef lubuskiego garnizonu. Podkreślał, że ofiarność, poświęcenie i szybkość w działaniu to nie tylko okolicznościowe stwierdzenia.

To jest służba na rzecz społeczeństwa. Każdy policjant, który zakłada ten granatowy mundur wygłasza słowa roty ślubowania i zobowiązuje się do tego, że będzie bronił i chronił mieszkańców oraz stał na straży bezpieczeństwa. Służymy każdego dnia, często stawiając na szali swoje życie, aby ratować życie innych. Wielkim wyzwaniem jest dla nas to, aby utrzymać to poczucie bezpieczeństwa, które jest na wysokim poziomie, co potwierdzają badania opinii publicznej. Dla nas to jest podziękowanie za naszą służbę, ale też motywacja, żeby dalej tak działać - mówi nadinspektor Jarosław Pasterski, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie.

Funkcjonariuszom dziękował również wojewoda lubuski. Zaznaczał, że policyjna służba to nie tylko codzienny trud wykonywania obowiązków, ale szczególna misja dbania o bezpieczeństwo mieszkańców lubuskich wsi, miast i miasteczek.

W imieniu wszystkich mieszkańców województwa lubuskiego chcę wyrazić policjantom ogromną wdzięczność. Żyjemy w bardzo trudnym, niebezpiecznym i pełnym wyzwań czasie, a właśnie policjanci stają przed bardzo trudnym egzaminem, który muszą zdawać ze skuteczności. Ta skuteczność to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu. I myślę, że możemy dzisiaj powiedzieć z dumą, że lubuska policja zdaje ten egzamin doskonale. Za to chcemy podziękować funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym, ale też ich najbliższym, bo bez ich wsparcia oni tego zadania nie mogliby tak dobrze realizować - mówił Władysław Dajczak.

Praca pełna wyzwań, ale i satysfakcjonująca

Policyjne święto to także okazja do wręczenia policjantkom i policjantom wyróżnień, odznaczeń i zasłużonych awansów na wyższe stopnie służbowe. Jedną z docenionych osób jest młodszy inspektor Tomasz Szuda, który na co dzień pełni funkcję komendanta miejskiego zielonogórskiej policji.

Jestem dumny z tego, że dzięki swojej pracy zostałem zauważony przez przełożonych, bo każde takie wyróżnienie to jest pewien prestiż. Ale to pokazuje również młodszym policjantom, że ciężką pracą można naprawdę wiele osiągnąć. Zaczynałem swoją karierę w oddziałach prewencji, później pracowałem na różnych stanowiskach w komendach powiatowych i miejskich, ale dzięki temu zdobyłem naprawdę duże doświadczenie. Ta praca to są ciągłe wyzwania, bo tu nie ma dnia, że można coś sobie zaplanować, a z chwili na chwilę wszystko się zmienia, ale jest to również praca niezwykle satysfakcjonująca - mówi Tomasz Szuda.

Te słowa potwierdza młodszy inspektor Anna Szydzik, która w policyjnym mundurze przepracowała już prawie trzydzieści lat.

Na pewno bardzo ważne jest wsparcie rodziny, żeby móc w pełni oddać się służbie. I nie ma tu znaczenia, czy się jest kobietą czy mężczyzną, bo przecież tak, jak my jesteśmy mamami czy żonami, tak samo koledzy są ojcami i mężami. Tak samo pracujemy i służymy na rzecz bezpieczeństwa. Ja jestem już dwadzieścia dziewięć lat w służbie i nie choć zetknęłam się z wieloma trudnymi doświadczeniami, to nie żałuję ani jednego dnia, bo tu się spełniłam. Cieszę się, że wielu osobom w swojej pracy zawodowej mogłam pomóc, bo dla mnie działanie na rzecz drugiego człowieka jest fundamentem życia - mówi Anna Szydzik, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

W lubuskim garnizonie służy obecnie 2 tys. 700 policjantów.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto