Takie były widoki z punktu widokowego w katedrze. Widać było kawał Gorzowa! Byliście na szczycie wieży?

OPRAC.: red.
Kiedy znowu popatrzymy na Gorzów z katedralnej wieży? Dziś nikt tego nie wie
Kiedy znowu popatrzymy na Gorzów z katedralnej wieży? Dziś nikt tego nie wie arch. GL/materiały z wieży katedralnej
Udostępnij:
Kiedy znowu spojrzymy na Gorzów z katedralnej wieży? Nie wiadomo. Na szczęście mamy te zdjęcia. I możemy powspominać. A jest co!

Punkt widokowy był turystyczną atrakcją od 9 lipca 2007 r. Niestety – 10 lat później – też w lipcu, ale 2017 r., wieża stanęła w ogniu, a punkt widokowy został zupełnie zniszczony.

Na razie mamy tylko zdjęcia

Kiedy znowu tutaj wejdziemy, by podziwiać Gorzów z wysoka? Nie wiadomo. Na szczęście mamy te zdjęcia. Możecie zobaczyć, jak miasto prezentowało się turystom i mieszkańcom, którzy wdrapali się na katedralną wieżę (w zestawieniu są też ujęcia z samej wieży).
Fotografie współczesne (sprzed pożaru, rzecz jasna) pochodzą z archiwum GL. Fotografie czarno-białe to reprodukcje wielkich wydruków, które były umieszczone wewnątrz punktu widokowego.

Determinacja proboszcza

Przypomnijmy: otwarcie katedry na turystów było możliwe dzięki ówczesnemu proboszczowi Zbigniewowi Samociakowi.

„To jego determinacja i współpraca z władzami miasta sprawiły, że za 2 mln zł zbudowano nowe, bezpieczne schody (choć cały czas strome i wysokie - aż 187 stopni, choć niektórzy upierają się, że 183) oraz wyremontowano poszczególne poziomy wieży - by każda kondygnacja opowiadała jakąś historię. Wejście na wieżę okazało się sporą atrakcją turystyczną. W sumie wdrapało się tam około 18 tys. ludzi z 56 krajów. Wiemy to dokładnie, bo prowadzona była księga pamiątkowa. Pierwszy wpis został wykonany 26 lipca 2007 r. Podpisała się pod nim „Pysia, lat 11”. Każdy wchodzący podziwiał nie tylko wnętrza wieży, ale też pamiątki po Janie Pawle II, który kiedyś gościł świątyni; mógł poznać historię samej katedry, a także dowiedzieć się, jak Gorzów wyglądał dawno temu, za czasów niemieckich - bo w punkcie widokowym umieszczono wielkie panoramy miasta sprzed lat - gołym okiem można było porównać zmiany”

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Dodaj ogłoszenie