Tatarzy zjechali do Gorzowa. Przed laty mieszkało ich tu około 150. Ilu mieszka teraz?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Polsce żyje około 2-3 tys. Tatarów. W Gorzowie jest ich ponad dwudziestu.
W Polsce żyje około 2-3 tys. Tatarów. W Gorzowie jest ich ponad dwudziestu. Jarosław Miłkowski
W piątek 25 sierpnia w Gorzowie odbywały się obchody 75-lecia osadnictwa Tatarów w północno-zachodniej Polsce. Przy tej okazji w bibliotece odsłonięto pamiątkową tablicę. Odbyła się też promocja książki o mniejszości tatarskiej.

- Gorzów jest bardzo bliskim dla Tatarów miastem. Po II wojnie światowej była tutaj bardzo duża kolonia. Według spisu powszechnego z połowy lat 60. Było tu prawie 150 osób – mówił nam w piątek 25 sierpnia dr Aleksander Miśkiewicz ze Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. 25 sierpnia w Gorzowie był jednym z uczestników obchodów 75-lecia osadnictwa tatarskiego na północno-zachodnich częściach powojennej Polski. W piątek odbyły się one w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Po II wojnie światowej do Gorzowa przyjechali Tatarzy, którzy wcześniej mieszkali w Nowogródku. Były to osoby, które nie chciały pozostać w rodzinnych stronach wcielonych po wojnie do Związku Radzieckiego. W Gorzowie w większości zamieszkali oni na wzniesieniach, które są pomiędzy ulicami Warszawską i Podmiejską. To właśnie stąd wzięło się określenie tej części Gorzowa jako Górki Tatarskie. Pofałdowanie tereny przypominało im Nowogródek.

- Tatarów ciągnęło jednak do ziem kresowych. Do Nowogródka nie mogli wrócić. Jechali więc na Podlasie, bo ono im przypominało dawne Kresy. Jechali tam z oporami, nie wszyscy, dlatego wciąż jest w Gorzowie mała grupka. To może z ponad dwadzieścia osób – mówił nam dr A. Miśkiewicz. W trakcie obchodów 75-lecia tatarskiego została mu wręczona Odznaka Honorowa Miasta Gorzowa Wlkp.

Na pamiątkę osadnictwa tatarskiego odsłonięto też tablicę pamiątkową. Zawisła ona na ścianie od strony bibliotecznego ogrodu. Zawiera ona treść: „W 75 rocznicę przybycia do Gorzowa Wielkopolskiego Tatarów Polskich z Ziemi Nowogródzkiej, którzy po roku 1945, po zmianie granic państwowych, tutaj znaleźli nowe miejsce do życia i stali się integralną częścią tutejszej społeczności”.

Częścią obchodów była też konferencja naukowa „Tatarzy na ziemiach zachodnich i północnych Polski po 1945 roku”, a także promocja książki pod tym samym tytułem. Jak informuje prof. Piotr Krzyżanowski z Akademii im. Jakuba z Paradyża – przygotował książkę wraz z prof. Beatą Orłowską i drem Aleksandrem Miśkiewiczem – szykowane jest jej drugie wydanie, które powinno się ukazać w pierwszym półroczu 2024.
- Będzie ono poszerzone o materiał z konferencji – mówi prof. Krzyżanowski.

Czytaj również:
Akademia im. Jakuba z Paradyża dostała 15 mln zł. Pieniądze pójdą na ważną inwestycję

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie