- Gorzów jest bardzo bliskim dla Tatarów miastem. Po II wojnie światowej była tutaj bardzo duża kolonia. Według spisu powszechnego z połowy lat 60. Było tu prawie 150 osób – mówił nam w piątek 25 sierpnia dr Aleksander Miśkiewicz ze Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. 25 sierpnia w Gorzowie był jednym z uczestników obchodów 75-lecia osadnictwa tatarskiego na północno-zachodnich częściach powojennej Polski. W piątek odbyły się one w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Po II wojnie światowej do Gorzowa przyjechali Tatarzy, którzy wcześniej mieszkali w Nowogródku. Były to osoby, które nie chciały pozostać w rodzinnych stronach wcielonych po wojnie do Związku Radzieckiego. W Gorzowie w większości zamieszkali oni na wzniesieniach, które są pomiędzy ulicami Warszawską i Podmiejską. To właśnie stąd wzięło się określenie tej części Gorzowa jako Górki Tatarskie. Pofałdowanie tereny przypominało im Nowogródek.
- Tatarów ciągnęło jednak do ziem kresowych. Do Nowogródka nie mogli wrócić. Jechali więc na Podlasie, bo ono im przypominało dawne Kresy. Jechali tam z oporami, nie wszyscy, dlatego wciąż jest w Gorzowie mała grupka. To może z ponad dwadzieścia osób – mówił nam dr A. Miśkiewicz. W trakcie obchodów 75-lecia tatarskiego została mu wręczona Odznaka Honorowa Miasta Gorzowa Wlkp.
Na pamiątkę osadnictwa tatarskiego odsłonięto też tablicę pamiątkową. Zawisła ona na ścianie od strony bibliotecznego ogrodu. Zawiera ona treść: „W 75 rocznicę przybycia do Gorzowa Wielkopolskiego Tatarów Polskich z Ziemi Nowogródzkiej, którzy po roku 1945, po zmianie granic państwowych, tutaj znaleźli nowe miejsce do życia i stali się integralną częścią tutejszej społeczności”.
Częścią obchodów była też konferencja naukowa „Tatarzy na ziemiach zachodnich i północnych Polski po 1945 roku”, a także promocja książki pod tym samym tytułem. Jak informuje prof. Piotr Krzyżanowski z Akademii im. Jakuba z Paradyża – przygotował książkę wraz z prof. Beatą Orłowską i drem Aleksandrem Miśkiewiczem – szykowane jest jej drugie wydanie, które powinno się ukazać w pierwszym półroczu 2024.
- Będzie ono poszerzone o materiał z konferencji – mówi prof. Krzyżanowski.
Czytaj również:
Akademia im. Jakuba z Paradyża dostała 15 mln zł. Pieniądze pójdą na ważną inwestycję
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?