Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Osterwy zaprasza na darmowe spektakle z historią w tle

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Premiera musicalu „1980-Ty” miała miejsce w październiku zeszłego roku.
Premiera musicalu „1980-Ty” miała miejsce w październiku zeszłego roku. Ewa Kunicka/Teatr Osterwy w Gorzowie
W maju będzie można zobaczyć spektakl mówiący o tym, jak rodziła się Solidarność, a przy okazji porozmawiać z działaczami z czasów stanu wojennego. Z kolei pod koniec wakacji sztuka „1980-Ty” zostanie zaprezentowana na Starym Rynku. Za niecałe pół roku przypadnie 40. rocznica Gorzowskiego Sierpnia.

- W tym roku jest okrągła rocznica wydarzeń pod katedrą, które miały miejsce w 1982 roku. Te wydarzenia są mało znane w Polsce, a to był ogromny zryw, determinacja i odwaga mieszkańców Gorzowa. Dziś młodzież nie wie, co to był Sierpień ’80. Chcemy więc poprzez formę wydarzeń scenicznych namówić ją, by sięgnęła po materiały, które pozwolą opowiedzieć o tamtych chwilach, o tym zrywie, który narastał w Polakach przez lata - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Teatr szykuje się już do obchodów 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia, czyli protestu co najmniej 5 tys. mieszkańców, którzy 31 sierpnia 1982, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, postanowili zaprotestować przeciwko stanowi wojennemu.
A jaki będzie wkład teatru we wspominanie tamtych wydarzeń?

Musical o początkach Solidarności

Kilka miesięcy temu gorzowski teatr przygotował widowisko muzyczne „1980-Ty”. W skrócie można je określić romansem, w którego tle jest czas początków Solidarności. Libretto do musicalu jest autorstwa Andrzeja Ozgi, a całość wyreżyserował Jan Tomaszewicz.

„1980-Ty” opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności, pisanej tak dużą jak i małą literą, oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy Solidarność była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków - opisują widowisko w teatrze.

Musical z Solidarnością w tle miał swoją premierę 15 października zeszłego roku. Za niespełna dwa miesiące znów będzie on do zobaczenia na deskach teatru. I to za darmo! Gorzowski teatr przygotowuje bowiem projekt pod nazwą „1980. Czas zrywu patriotycznego”.
- To projekt, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Patriotycznego "Niepodległość po polsku" realizowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Będzie dotyczył prezentacji pięciu bezpłatnych przedstawień spektaklu „1980-Ty”. Spektakl znany jest z desek naszego teatru. Tym razem chcemy go zagrać nie tylko dla mieszkańców miasta, nie tylko dla Gorzowa, ale chcemy zaprosić do udziału w spektaklu młodzież i dorosłych spoza terenu miasta. Będziemy zapraszać młodzież ze szkół ponadpodstawowych, seniorów i z Gorzowa, i z województwa - mówi Natalia Saska z gorzowskiego teatru. - Projektowi będzie towarzyszyła wystawa, która będzie dotyczyła historii z lat 1980-1982. Po każdym spektaklu planujemy spotkanie z osobą, która była związana z tymi latami, żeby porozmawiała z naszą widownią, żeby mówiła o swoich odczuciach z tamtych lat, opowiadała związane z tamtymi czasami anegdoty - dodaje N. Saska.

Spektakle „1980-Ty” będą w teatrze w dniach 7-11 maja. Trzy spektakle odbędą się przed południem, a dwa - wieczorem.
- Już mamy pierwsze zapisy grup, zainteresowanie jest ogromne - mówi Saska. Tłumaczy, że aby zapisać grupę na spektakl przedpołudniowy, wystarczy, że przedstawiciel grupy zadzwoni do teatru ze zgłoszeniem.

Na spektakle wieczorne zostaną z kolei przygotowane wejściówki, które od połowy kwietnia (dokładna data zostanie jeszcze ogłoszona) będzie można odbierać w teatralnym biurze obsługi widza. Przygotowanych zostanie 720 darmowych wejściówek.
Gdyby komuś nie udało się zobaczyć spektaklu w teatrze, będzie miał okazję zobaczyć go w plenerze. 28 sierpnia, a więc w niedzielę trzy dni przed rocznicą Gorzowskiego Sierpnia, musical zostanie zaprezentowany w ramach Dobry Wieczór Gorzów. (Przypomnijmy: Dobry Wieczór Gorzów to seria coweekendowych koncertów czy spektakli plenerowych na Starym Rynku. W tym roku zaplanowano je między 18 czerwca a 10 września).

- Chcemy oddać hołd wszystkim mieszkańcom Gorzowa, który brali udział w tym zrywie emocjonalnym i patriotycznym - mówi dyrektor Jan Tomaszewicz.

Jak będzie wyglądać rocznica?

Spektakl „1980-Ty” oczywiście nie będzie jedynym elementem obchodów 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia.
Komitet organizacyjny jej obchodów jest już na etapie ustalania szczegółów.

- Planujemy koncerty, Bieg Solidarności, piknik dla mieszkańców Gorzowa - wylicza pomysły Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący gorzowskiej Solidarności.

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej planuje z kolei wystawę dotyczącą gorzowskich wydarzeń z 31 sierpnia 1982.
- Mam nadzieję, że to będzie ważne wydarzenie sierpniowe w województwie lubuskim - mówi z kolei wojewoda Władysław Dajczak.

W obchody włączy się też miasto. W grudniu rozstrzygnięty został konkurs na instalację artystyczną, która ma stanąć na skwerze 31 Sierpnia 1982 roku (tak oficjalnie od 2019 nazywa się skwer przy byłym empiku). Wygrała go praca, którą przygotowała Helena Kułak-Świerblewska z Katarzyną Widerą i Jakubem Capem.

- Praca składa się z co najmniej kilkunastu elementów, które będą ustawione w taki sposób, że będą przypominać tworzenie się tłumu - od pojedynczych elementów do zgromadzenia - mówi H. Kułak-Świerblewska. - Ludzie, którzy protestowali w 1982, byli zwykłymi obywatelami Gorzowa. Dzisiejsi gorzowianie, oglądając tę instalację, będą mogli w niej się przejrzeć i jakby stać się częścią tłumu, który - tak jak tamten tłum sprzed lat - może zapoczątkować realne zmiany - dodaje jedna z autorek zwycięskiej pracy.

Elementy instalacji będą wykonane ze stali nierdzewnej polerowanej, dzięki której jest możliwość osiągnięcia lustrzanego efektu, co pozwoli odbijać się w niej m.in. katedrze i innym punktom miasta, które „były świadkami” tamtych wydarzeń. Poszczególne elementy będą miały od 160 cm do 250 cm wysokości, będą szerokie na 45 cm i grube na 15 cm. Instalacja ma zostać wykonana przed 31 sierpnia.

***
Manifestacja przeciwko komunistycznej władzy, która odbyła się 31 sierpnia 1982, trwała kilka godzin. W okolicy katedry, a konkretnie stojącego przy nim Białego Krzyża, ludzie zaczęli zbierać się około 13.30. Tłum z każdą chwilą gęstniał.
- Odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę oraz Rotę. Z czasem ze zbiorowiska zaczęły płynąć wrogie władzom okrzyki. Wygwizdywano milicjantów, którzy wyłapywali uczestników zgromadzenia. Wznoszono okrzyki: „Wolność!”, „Sprawiedliwość!”, „Leszek, Leszek!”. MO przez megafony wzywała do rozejścia się, informując, iż zbiegowisko jest nielegalne; Ponieważ to nie skutkowało, a ludzi nadal przybywało, Wojewódzki Komitet Obrony podjął decyzję o użyciu siły w celu rozproszenia demonstracji” - opisał tamte wydarzenia Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.
Akcja funkcjonariuszy milicji obywatelskiej, którą wspierało ROMO, czyli Rezerwowe Oddziały Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO, czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej, rozpoczęła się około 17.30. Siły porządkowe weszły do ścisłego centrum miasta od strony ul. Dzieci Wrzesińskich. Tłum demonstrantów rozpraszało łącznie 615 policjantów i 16 strażaków. Użyli oni do tego gazów łzawiących oraz armatek wodnych. Starcia z mieszkańcami trwały do wieczora. Detonacje granatów z gazem łzawiącym i petard słychać było w Gorzowie nawet po 22.00.

Czytaj również:
Mroczna cela w centrum Gorzowa. Co w niej teraz będzie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Osterwy zaprasza na darmowe spektakle z historią w tle - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto