To nie dawny Paryż. Tak kiedyś wyglądał Gorzów, gdy był Landsbergiem. Ul. Sikorskiego zachwycała!

OPRAC.: red.
Tak zmieniała się ul. SIkorskiego
Tak zmieniała się ul. SIkorskiego Kolekcja W. Zielińskiego/K. Mazur/E. Intek/L. Orzoł/arch. GL
Ulica Sikorskiego to najważniejsza ulica w Gorzowie. Jak wygląda dziś? Wie każdy. A jak zmieniała się przez ostatnie sto lat? Trzeba przyznać, że w dawnych czasach była prawdziwym salonem miasta.

Najpierw ważne wyjaśnienie. Najstarsze widoki z obecnej ul. Sikorskiego, jakie prezentujemy w naszym zestawieniu, pochodzą z widokówek, które Wawrzyniec Zieliński, gorzowski przedsiębiorca, kilka lat temu przekazał bibliotece w depozyt.

Depozyt Wawrzyńca Zielińskiego

- Zbierałem pocztówki od lat, od kiedy zameldowałem się w mieście, czyli od 1988 r. Łatwo nie było. Kupowałem, zdobywałem, brałem udział w aukcjach, poszukiwałem, wymieniałem, wiele nabyłem za granicą: w Niemczech czy Czechach. Jest na nich niemiecki Landsberg i potem polski Gorzów - wyjaśniał pochodzenie zbioru. Sobie zostawił tylko część. Ponad 3 tys. sztuk przekazał w depozyt Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dlaczego? - Cenię świetną pracę naszej biblioteki, dbałości o historię, ogrom pracy, jaką włożono w pogłębianie i szerzenie wiedzy o Nowej Marchii. Pomyślałem, że te widokówki mogą się przydać, pomóc, wnieść coś nowego - tłumaczył nam przedsiębiorca.

Od Czytelników i z archiwum GL

Dziś niektóre z widokówek ze zbiorów W. Zielińskiego wykorzystaliśmy w naszej galerii. Są niej też zdjęcia Kurta Mazura, Elżbiety Intek i Lecha Orzoła. Oraz zdjęcia z archiwum GL. Miłego oglądania!

ZOBACZ TAKŻE:
Gorzów był kiedyś taki zielony! Drzewa rosły nawet na... bulwarze!

To jeden z symboli Gorzowa: katedra. Zobacz kościół na starych widokówkach

Niewiarygodne, jak piękne było kiedyś nasze miasto. Gorzów sprzed lat oczarowuje!

TAKI BYŁ DAWNY GORZÓW

Wideo

Dodaj ogłoszenie