To nie żart!!! Stal Gorzów wcale nie zdobyła… złotych medali i mistrzostwa U24 Ekstraligi!

Jarosław Miłkowski
Stalowcy wygrali U24 Ekstraligę, pokonując w finałowym dwumeczu drużynę Orlenu Cellfastu Wilków Krosno 90:89. Jarosław Miłkowski
Enei Stali Gorzów, która wygrała U24 Ekstraligę, nie powinno się nazywać mistrzem, a jej zawodnicy wcale nie zdobyli złotych medali. Zgodnie z regulaminem stalowcy otrzymali jedynie… puchar przechodni i medale pamiątkowe.

Dla kibiców, którzy nie wgłębiają się w regulaminy żużlowe, to może być spore zaskoczenie. Fakty są jednak takie, że drużyna Enea Stali Gorzów za zwycięstwo w U24 Ekstralidze wcale nie zdobyła złotych medali.

12 września w Krośnie odbył się rewanżowy pojedynek w finałowym dwumeczu pomiędzy Eneą Stalą Gorzów a Orlenem Cellfastem Wilkami Krosno. Wygrali gospodarze 49:41, ale nie odrobili oni dziewięciopunktowej straty z Gorzowa. 5 września na „Jancarzu” Stal wygrała 49:40, więc to właśnie żółto-niebiescy są zwycięzcami drugiego w historii polskiego żużla sezonu U24 Ekstraligi.

I tu uwaga! Stalowcy są zwycięzcami, ale… nie są mistrzami. Ba! Stal Gorzów nie zdobyła nawet złotych medali. Zwycięstwa U24 Ekstraligi nie powinno się więc wliczać do dorobku medali zdobytych w całej 76-letniej historii klubu.

Puchar trzeba będzie oddać

Jak czytamy w artykule 1006 Regulaminu rozgrywek U24 Ekstraligi, „drużyna, która w końcowej klasyfikacji rozgrywek U24E zajęła pierwsze miejsce, otrzymuje puchar przechodni, a zawodnicy obu drużyn uczestniczących w drugim meczu finałowym oraz trenerzy i menagerowie tych drużyn otrzymują pamiątkowe medale. Za zajęcie w rozgrywkach pierwszego i drugiego miejsca podmiot zarządzający może przyznać drużynom nagrody pieniężne w określonej przez siebie wysokości”.

W przeciwieństwie do Regulaminu Drużynowych Mistrzostwa Polski, w regulaminie U24 Ekstraligi w ogóle nie ma mowy o kolorach medali i tytułach. O tym wyraźnie jest natomiast mowa w Regulaminie DMP, jak nazywają się rozgrywki PGE Ekstraligi.

W artykule 708 regulaminu DMP jest napisane m.in. że drużyna, która zajmie I miejsce, otrzymuje tytuł Drużynowego Mistrzostwa Polski, puchar, szarfę, a „klub, zawodnicy, pierwszy trener lub manager nagrodzonych zespołów otrzymują odpowiednio: złote, srebrne i brązowe medale. Medale otrzymuje nie więcej niż 10 zawodników w drużynie”.

Dotycząca nagradzania najlepszych drużyn różnica w regulaminach U24E i DMP nie jest pomyłką. W poprawnym odczytaniu zapisów regulaminowych w środę 13 września utwierdził nas Przemysław Szymkowiak, menedżer ds. PR PGEE Ekstraligi.
- U24 Ekstraliga to nie są rozgrywki mistrzowskie, lecz o nagrody Speedway Ekstraligi – odpowiedział nam przedstawiciel ligi. Stal Gorzów nie jest więc mistrzem. - Jest zwycięzcą rozgrywek – mówi P. Szymkowiak.

Za zwycięstwo w U24 Ekstralidze stalowcy mają otrzymać 300 tys. zł.