Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toksyczne zabawki dla dzieci. Szkodliwe chemikalia zawiera co czwarta zabawka! Nowy raport ekspertów

(wixad)
Z ustaleń naukowców wynika, że szkodliwe dla dzieci chemikalia zawiera co czwarta zabawka dostępna na rynku.
Z ustaleń naukowców wynika, że szkodliwe dla dzieci chemikalia zawiera co czwarta zabawka dostępna na rynku. pixabay.com
Nie ma nic milszego niż sprezentować dziecku nowa zabawkę. Tyle że za sprawą zabawek, możemy nie doczekać się wnuków. Naukowcy nie maja wątpliwości - przez toksyczne zabawki odbieramy dzieciom przyszłość.

Chemikalia są wszędzie. Problem w tym, że dzieci są na nie zdecydowanie bardziej wrażliwe, niż dorośli i wchłaniają ich zdecydowanie więcej niż rodzice. Dzieje się tak ze względu na większą powierzchnię skóry w stosunku do wagi, większą objętość oddechową i szybszy metabolizm.

Co trzecie substancja szkodzi

O toksycznych zabawkach mówi się od lat, ale dopiero w tym roku raport z kompleksowych badań opublikowała Organizacja Narodów Zjednoczonych w ramach programu ds. ochrony środowiska. Z ustaleń naukowców wynika, że szkodliwe dla dzieci chemikalia zawiera co czwarta zabawka dostępna na rynku.

Wśród chemicznych dodatków do zabawek znajdują się plastyfikatory lub zmiękczacze, substancje wspomagające niepalność, związki powierzchniowo czynne, stabilizatory, barwniki oraz substancje zapachowe.

Zdaniem Petera Fantke z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, koordynatora badania, spośród 419 substancji chemicznych znajdujących się w zabawkach dla dzieci, aż 126 może zaszkodzić ich zdrowiu. Naukowcy zalecają wycofanie tych najgroźniejszych dodatków i zastąpienie ich bezpieczniejszymi składnikami.

Sprawa jest poważna, bo skutkiem długotrwałego kontaktu z zabawkami mogą być nie tylko problemy z przemianą materii, nadmiernym tempem wzrostu tkanek i narządów, ale nawet niepłodność. Dr Magdalena Cubała-Kucharska, założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana zwraca szczególną uwagę na kilka toksycznych składników zabawek. Na przykład na powszechnie stosowany w farbach ołów - choć w niektórych krajach już zakazany, to jednak w chińskich zabawkach często występujący. W młodych organizmach ołów powodować może uszkodzenie nerwów, problemy z nauką, zmiany zachowania, uszkodzenia układu rozrodczego i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Drugą toksyną jest bisfenol (BPA), który zaburza gospodarkę hormonalną. Wykazano, że nawet niewielkie ilości tej substancji powodują poważne uszkodzenia układu rozrodczego.

Meble z płyt wiórowych?

Z kolei uniepalniacze (PBDE i inne) są używane do produkcji namiotów do zabawy, tuneli, pojazdów zabawkowych, mat do przewijania, zabawek do kąpieli i wody w basenie, a nawet niektórych pluszaków. Niestety, PBDE mogą uszkadzać DNA oraz prowadzić do bezpłodności.

Powszechnym trucicielem są formaldehydy zawarte w płytach wiórowych. Warto zatem unikać zabawek z nich wykonanych, a nawet – jeśli to możliwe – wyeliminować meble z płyt wiórowych w dziecięcych pokojach. Szczególnie niezalecane jest lokowanie tych materiałów w pobliżu grzejników (co uwalnia szkodliwe opary).

Lalka szmaciana, konik drewniany

Niestety, nie istnieje obecnie żadne międzynarodowe porozumienie co do tego, które substancje powinny być całkowicie zakazane w zabawkach. Przepisy i systemy oznakowania różnią się w zależności od regionu i kraju. W krajach Zachodu statystyczne dziecko posiada średnio 18 kilogramów plastikowych zabawek. Łatwo jednak powiedzieć – „wyeliminuj te szkodliwe”, skoro większość plastikowych zabawek nie posiada oznaczeń zawartości chemicznej. Jak zatem wybierać te bezpieczniejsze? Pamiętajmy, że miękkie plastikowe zabawki zwykle posiadają w składzie więcej szkodliwych substancji łatwowchłanialnych niż zabawki twarde. Wczytujmy się więc w etykiety. Przedmiot ognioodporny? Prawdopodobnie dodano do niego szkodliwe dla dziecka chemikalia. Zabawki z certyfikowanych materiałów organicznych nie zawierają środków zmniejszających palność.

Wyczuwalny zapach plastiku? Istnieje prawdopodobieństwo, że zabawka zawiera ftalany. Warto wybierać miękkie zabawki wykonane z organicznych tkanin lub naturalnej gumy. Unikajmy „wodoodpornych” książek oraz plastikowych lalek, Pamiętajmy, że większość zabawek przeznaczonych na podwórko lub do wody jest wykonanych jest z nieobojętnych dla zdrowia polimerów.

Nie zapominajmy o wietrzeniu pokoi dziecięcych - narażenie na inhalację jest bardziej powszechne niż dotyk. Wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, wybierajmy zabawki z naturalnych tworzyw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toksyczne zabawki dla dzieci. Szkodliwe chemikalia zawiera co czwarta zabawka! Nowy raport ekspertów - Gazeta Pomorska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto