Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transplantacja to szansa na życie. Ile przeszczepów wykonano w Lubuskiem?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Pexels
26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Data nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia, 57 lat temu odbył się pierwszy udany przeszczep nerki w naszym kraju.

Jeden dawca może uratować kilka osób

Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepianiem organów. Często takie operacje są najlepszą, a czasami jedyną metodą leczenia osób, których narządy przestały prawidłowo funkcjonować. Ogólnopolski Dzień Transplantacji propaguje ideę przeszczepów i służy społecznej edukacji. Warto wiedzieć, że narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie aż siedmiu osobom. To daje nadzieję dla potrzebujących przeszczepu, a takich pacjentów jest w naszym kraju niemal dwa tysiące. Z nowymi narządami żyje natomiast kilka tysięcy osób. Najczęściej przeszczepianym organem są nerki, wątroba oraz serce.

Dar życia po śmierci, ale nie zawsze

W Polsce zdecydowaną większość przeszczepów, bo nawet dziewięćdziesiąt pięć procent, stanowią przeszczepy od zmarłych. Najczęściej dawcami są osoby po pęknięciu tętniaka czy udarze mózgu. Zaledwie kilka przeszczepianych narządów pochodzi natomiast od żywych dawców. W przypadku dawcy żywego nerkę czy fragment wątroby mogą otrzymać krewni w linii prostej, a więc dzieci, rodzice i dziadkowie oraz rodzeństwo, osoba przysposobiona lub małżonek. Warunkiem jest oczywiście zgodność grup krwi, ale też zgoda i dawcy i biorcy. Pobrania narządów do przeszczepu od dawców zmarłych można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Co ważne według ustawy transplantacyjnej zgoda rodziny nie jest wymagana. W praktyce jednak lekarze zawsze rozmawiają z najbliższymi zmarłego.

Ile przeszczepów w województwie lubuskim?

Niestety, w porównaniu z latami przed epidemią koronawirusa, liczba pobrań narządów w lubuskich szpitalach znacząco spadła. W 2021 roku dokonano 18 pobrań w całym regionie. W minionych latach bywało, że pobrań było nawet 30 rocznie.

  • Zielona Góra - 8 pobrań
  • Gorzów Wielkopolski - 5 pobrań
  • Nowa Sól - 4 pobrania
  • Świebodzin - 1 pobranie

Kilka dni temu serce i nerki pobrane od pacjenta w Gorzowie uratowały życie pacjentki we Wrocławiu. To było pierwsze w tym roku pobranie narządów w gorzowskiej lecznicy.

Zobacz również:

Obejrzyj również wideo: Pobicie w Opolu - policja szuka świadków

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto