Treningowy stadion lekkoatletyczny w Gorzowie będzie miał tylko 120 metrów bieżni tartanowej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Przebudowa stadionu rozpoczęła się w połowie stycznia 2021.
Przebudowa stadionu rozpoczęła się w połowie stycznia 2021. Jarosław Miłkowski
Treningowa część stadionu lekkoatletyczny będzie miała tylko... 120 metrów bieżni z tartanu. Z jakiego powodu? Ponieważ bieżnia na całym owalu... byłaby za droga!

Podczas ostatniej sesji rady miasta miłośnicy sportu mogli być nieźle zaskoczeni. Dlaczego? W trakcie obrad, gdy był czas na pytania radnych do urzędników, radna Grażyna Wojciechowska zadała pytanie:
- Czy to prawda, że stadion treningowy na modernizowanym stadionie będzie miał tylko 120 metrów bieżni tartanowej? - pytała, ironizując przy tym o budowie „starożytnej nawierzchni”.

Pytanie było zaskakujące. Bieżnia na stadionach lekkoatletycznych ma bowiem - mierząc długość owalu - 400 metrów. 120 metrów wystarczy jedynie dla sprinterów specjalizujących się w biegach 100-metrowych. Dziś na górnym stadionie jest bieżnia sześciotorowa z mączki. Po przebudowie tory będą cztery.

Budowa już ruszyła

Przebudowa stadionu Warty w stadion lekkoatletyczny zaczęła się w połowie stycznia. W dolnej części kompleksu sportowego ma powstać „wypasiony” stadion lekkoatletyczny - z ośmiotorową bieżnią, rowami z wodą, skoczniami do skoków: w dal, trójskoku, wzwyż, o tyczce oraz rzutnie do rzutów: oszczepem, dyskiem i młotem oraz do pchnięcia kulą. Górna część stadionu ma służyć treningom czy rozgrzewkom podczas zawodów.

Odpowiedzi radnej Wojciechowskiej udzielił Piotr Guszpit, dyrektorem wydziału sportu. Potwierdził, że bieżnia z tartanu na boisku treningowym będzie miała tylko 120 metrów. Wyjaśnił, że budowa całego owalu z tartanu podniosłaby koszt budowy o kilka milionów złotych.

Ile kosztuje stadion?

Przebudowa dzisiejszego stadionu Warty w stadion lekkoatletyczny ma kosztować miasto 17,849 mln zł. Taką kwotę ma dostać firma Tamex, która już rozpoczęła prace budowlane (na początek zlikwidowała boisko piłkarskie na dolnym stadionie).

Stadion ma być gotowy do 11 marca 2022. Choć na części treningowej nie będzie pełnego tartanowego owalu, to w części głównej stadionu ma być arena spełniająca międzynarodowe normy. Stadion zyska też oświetlenie, a na płycie pomiędzy owalem bieżni będzie można rozgrywać także mecze piłkarskie.

Czytaj również:
GORZÓW WLKP. Lekkiej ma być lżej. Są miliony na stadion lekkoatletyczny w Gorzowie Wlkp.

WIDEO: Piotr Guszpit o gorzowskiej siatkówce, nowej hali i nowym stadionie lekkoatletycznym (materiał archiwalny)

Wideo

Dodaj ogłoszenie