Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Mediacji. W Gorzowie można skorzystać z bezpłatnych porad

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczął się Tydzień Mediacji. Jego celem jest popularyzująca polubownych metod rozwiązywania konfliktów.
Rozpoczął się Tydzień Mediacji. Jego celem jest popularyzująca polubownych metod rozwiązywania konfliktów. Pexels
Pomagają załagodzić spory i dojść do porozumienia zanim sprawa trafi na wokandę. Do tego, aby zamiast z rozstrzygnięć sędziego korzystać z pomocy mediatorów zachęcać ma trwający właśnie Tydzień Mediacji. To ogólnopolska akcja popularyzująca polubownych metod rozwiązywania konfliktów.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Co roku do polskich sądów trafiają miliony spraw. Zanim zapadnie wyrok, każda z nich kosztuje i to nie tylko dosłownie. Oprócz pieniędzy pochłania również cenny czas oraz emocje towarzyszące wydarzeniom na sali rozpraw.

Sądy są przeciążone, bo spraw na wokandach jest bardzo dużo. Na sali sądowej często bywa tak, że jest po prostu za mało czasu, żeby porozmawiać o takich kwestiach, które zmierzałyby do porozumienia między stronami, bo korytarzu czekają już kolejne osoby i kolejne sprawy - mówi Małgorzata Gronowska-Plust, sędzia i koordynator ds. mediacji.

Polubowne rozstrzygnięcie konfliktu zawsze jest lepsze niż sąd, a dzięki takiemu sposobowi rozwiązywania konfliktów można oszczędzić czas i niepotrzebne nerwy. Warto skorzystać ze wsparcia mediatorów, którzy pomagają w dojściu do porozumienia.

W czasie mediacji nie ma wokandy, sygnatury sprawy, protokolanta, urządzeń do nagrywania, świadków i zeznań. Są strony sprawy i mediator, który pomaga wypracować porozumienie na drodze konsensusu i kompromisu. W mediacji dbamy o interesy każdej ze stron. Tu nie ma wygranego i przegranego, bo staramy się razem stworzyć idealną ugodę, która zadowala wszystkich - mówi Dorota Podolska, mediator przy Sądzie Okręgowym w Gorzowie.

Kompromis zamiast wyroku

Mediacje pomagają głównie w sprawach rodzinnych, ale nie tylko. Mogą też być szansą na rozwiązanie wielu innych konfliktów.

Począwszy od ustalenia czy zmiany alimentów, ustalenia kontaktów z dzieckiem, poprzez sprawy biznesowe, budowlane, pracownicze, zapłaty zaległych faktur oraz podziały majątku. Również mamy mediacje w sprawach karnych. Z tym wszystkim można przyjść do mediatora - wylicza Dorota Podolska.

Mediacje stają się coraz bardziej popularnym i skutecznym sposobem rozwiązywania sporów. Ich liczba z roku na rok rośnie. W Tygodniu Mediacji można skorzystać z telefonicznego dyżuru mediatorów. Takie dyżury przygotowały gorzowskie sądy. Dokładne dni i godziny oraz wykaz numerów telefonów do mediatorów można znaleźć na stronie: Dyżury mediatorów w Sądzie Okręgowym w Gorzowie, a także tutaj: Dyżury mediatorów w Sądzie rejonowym w Gorzowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto