- Przy Piłsudskiego mieliśmy powierzchnię niespełna 400 mkw. i dla punktu pobrań, i na laboratorium, i dla administracji. Tutaj mamy natomiast prawie 1000 mkw., na samo laboratorium przypada 450 mkw. – mówi nam Mariusz Filipiak, zastępca dyrektora oddziału ds. handlowych w Diagnostyce. Oprowadza nas po nowym laboratorium w Gorzowie. Powstało ono przy ul. Targowej 7. Znajduje się na wysokości placu targowego tuż ponad zlokalizowanymi na parterze sklepami (Action i Bobasem). Zajmuje połowę całego piętra. Znajdują się w nim pracownie analityki ogólnej, biochemii i immunochemii, hematologii z koagulologią (procesy krzepnięcia krwi), parazytologii oraz seminogramu (badanie nasienia).
Ale tu jasno! To nowe laboratorium
Nowe laboratorium robi ogromne wrażenie. Z jednej strony jest bardzo jasne, z drugiej przestronne. Kolejna sprawa to sprzęt.
- Przy Piłsudskiego aparaty już nie nadążały za liczbą probówek pacjentów. Bywało tak, że mieliśmy przygotowane probówki do badania, a aparat nam odmawiał posłuszeństwa, bo już był tak zapracowany, że więcej nie dał rady przyjąć. Z kolei nie byliśmy w stanie umieścić dodatkowych aparatów – mówi Krystyna Czernik, kierownik laboratorium.
Przy Targowej sprzęt jest z najwyższej półki
- Pozwala nam badać 200 próbek w jednej chwili. To aparaty z podajnikami, które aparat sam sobie dozuje i oznacza bardzo szybko – mówi K. Czernik. Tylko w marcu laboratorium wykonało 220 tys. badań. Dziennie to ponad 7 tys. probówek.
- Przy Piłsudskiego powierzchnia nie pozwalała na to, żeby się dodatkowo rozwijać. Tutaj ten rozwój jest. Mamy dużo miejsca w samej pracowni. Przewidziane mamy tu wprowadzenie linii laboratoryjnej, w której aparaty będą ze sobą sprzęgnięta i próbka będzie szła po kolei, nie będzie musiała już być przenoszona przez pracowników – mówi Mariusz Filipiak.
Te badania są najczęstsze
Wbrew przypuszczeniom to nie morfologia jest najczęstszym badaniem prowadzonym w laboratorium.
- W ciągu miesiąca robimy 13 tys. badań morfologicznych – mówi kierownik laboratorium.
Najczęściej zlecanym badaniem jest kreatynina, czyli badanie, które służy ocenie pracy nerek. Następnie kolejno na liście pod względem częstotliwości wykonywania są: glukoza, morfologia, TSH (badania dotyczące tarczycy), CRP (to badanie stwierdza, czy w organizmie toczy się stan zapalny), próby wątrobowe i lipidogram.
Badań coraz więcej
- Rok temu tych podstawowych badań w regionie lubuskim zostało wykonanych 390 tys. Ich liczba rośnie z roku na rok. W 2021 było ich 340 tys. – mówią w laboratorium.
Diagnostyka w Gorzowie ma sześć punktów pobrań. Najczęściej odwiedzanym jest punkt przy ul. Piłsudskiego (to dlatego, że mieściło się tam laboratorium).
- Niebawem będzie on remontowany, ponieważ też chcemy go unowocześnić – mówi Mariusz Filipiak.
Laboratorium przy ul. Targowej realizuje m.in. badania dla siedmiu szpitali z terenu dawnego województwa gorzowskiego., dla przychodni oraz dla klientów indywidualnych.
Czytaj również:
W Gorzowie trudno zdobyć prawko. Egzamin zdaje tylko co czwarta osoba
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?