Tutaj mieszkają gorzowskie tramwaje. Zapraszamy na spacer po zajezdni tramwajowej!

red.
Teren przy ul. Kostrzyńskiej to "dom" gorzowskich tramwajów i autobusów Jak jest w środku? Właśnie tak!
Teren przy ul. Kostrzyńskiej to "dom" gorzowskich tramwajów i autobusów Jak jest w środku? Właśnie tak! Mariusz Kapała / GL
Gdzie jest słonko, kiedy śpi? Czy wilk zawsze bywa zły? Tego nie wiemy. Ale wiemy, gdzie są tramwaje (i autobusy) MZK, gdy nie jeżdżą po Gorzowie. Są tutaj: w zajezdni przy ul. Kostrzyńskiej.

Przeciętny mieszkaniec nie może tutaj tak po prostu przyjść. Dlatego, za zgodą Miejskiego Zakładu Komunikacji, my zajrzeliśmy tam z aparatem. By pokazać Wam, gdzie mieszkają gorzowskie tramwaje. I te nowe, za grube miliony, które od niedawna śmigają po naszych torach, i te… starsze, tzw. Helmuty. Które nowe Pesy mogłyby nazywać dziadkami.

Czekamy na koniec remontów

Tutaj też odpoczywa zabytkowy wagonik – nasza perełka, która wyjeżdża na trasy tylko podczas wyjątkowych okazji. Choć jeździliśmy nią już wiele razy, to drewniane wnętrze cały czas robi na nas wielkie wrażenie. Na Was też?

Przypomnijmy: obecnie tramwaje jeżdżą tylko na trasie od Wieprzyc do ul. Dowgielewiczowej. Jest to spowodowane remontami i inwestycjami. Gdy się zakończą, komunikacja tramwajowa znowu - poprzez ul. Chrobrego - zostanie poprowadzona aż na Piaski, a pasażerowie przejadą się wydłużoną linią wzdłuż ul. Walczaka, aż do ul. Fieldorfa- Nila.

Tymczasem zajrzyjcie z nami do zajezdni MZK przy ul. Kostrzyńskiej.

To trzeba wiedzieć

A gdyby ktoś nie wiedział, to przypominamy: uroczyste otwarcie ruchu tramwajów elektrycznych na trzech liniach miało miejsce w 1899 r. (wtedy jeszcze w Landsbergu). Komunikacja szynowa przez lata stała się jednym z wyróżników i symboli Gorzowa.

Co ciekawe, cała zajezdnia na ul. Kostrzyńską (skąd pochodzą dzisiejsze zdjęcia) przeprowadziła się w sierpniu 1972 r. Wcześniej tramwaje „mieszkały” niedaleko dworca PKP.

HISTORIA GORZOWSKICH TRAMWAJÓW

Wideo

Dodaj ogłoszenie