Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Głuchołaz wystąpili w programie prof. Miodka. Zobacz zdjęcia z nagrań!

dk
Uczniowie z PSP nr 1 w Głuchołazach kochają język polski, dlatego wystąpili w programie "Słownik polsko@polski" z prof. Janem Miodkiem. Swoją pasję chcieliby rozwijać, prowadząc szkolne radio. Niestety, brakuje im środków na budowę rozgłośni. Jeśli możesz pomóc, napisz na monika_kwit@o2.pl. Szczegóły w artykule.
Uczniowie z PSP nr 1 w Głuchołazach kochają język polski, dlatego wystąpili w programie "Słownik polsko@polski" z prof. Janem Miodkiem. Swoją pasję chcieliby rozwijać, prowadząc szkolne radio. Niestety, brakuje im środków na budowę rozgłośni. Jeśli możesz pomóc, napisz na [email protected]. Szczegóły w artykule. materiał redakcji
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach wzięli udział w nagraniu programu "Słownik polsko@polski", emitowanym przez TVP Polonia. Współgospodarzem produkcji jest prof. Jan Miodek, który odpowiedział na pytania nurtujące młodzież z Głuchołaz. Zobaczcie zdjęcia z wizyty uczniów u jednego z najpopularniejszych językoznawców w kraju.

Głuchołaska młodzież, żywo zainteresowana językiem polskim, bardzo chciała poznać profesora Miodka. Producenci programu umożliwili uczniom rozmowę z wielkim językowym autorytetem. Trójka głuchołazian: Martyna, Amelia i Bartek zasiedli przy jednym stole z Janem Miodkiem i dopytywali o frapujące ich tajemnice polszczyzny. Cała grupa, która licznie przybyła do Wrocławia, mogła wystąpić przed kamerami, zamienić z profesorem kilka zdań i poznać produkcję telewizyjną od kuchni. Uczniowie z Głuchołaz obdarowali gospodarzy upominkami w postaci albumów, przedstawiających krajobrazy ich rodzinnych stron.

- Dzieciaków nie trzeba było namawiać do wyjazdu. Pokazałyśmy formułę programu, opowiedziałyśmy o profesorze i mimo tego, że nagrania odbywają się w sobotę, znalazłyśmy sporo chętnych do wzięcia udziału - powiedziała nam nauczycielka języka polskiego w PSP nr 1, Iwona Tabiś.

Była ona jedną z inicjatorek wizyty głuchołaskiej szkoły w Instytucie Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z koleżanką z kadry nauczycielskiej, Moniką Kwit, stara się na co dzień krzewić miłość do polskiej mowy wśród najmłodszych. Pedagożki dostosowują metody nauczania do współczesnych trendów i realizują nowatorski program o nazwie "Jedynkowy projekt fejsbukowy". Zachęca on uczniów do śledzenia polonistycznych profili w mediach społecznościowych. Młodzież analizuje fanpejdże pod kątem treści, które się tam pojawiają, a następnie prezentuje wnioski przed swoimi rówieśnikami. Metoda ta ma przekuwać aktywność młodych w sieci na to, co naprawdę wartościowe.

Jednym z profili, który spodobał się uczniom, była strona fejsbukowa "Słownik polsko@polski". Wizyta w programie umożliwiła młodym głuchołazianom poznanie osób, które stoją za obecnością analizowanego przez nich profilu na Facebooku.

- Znajdujemy tam różne wpisy i sporo memów tworzonych przez użytkowników. Często wrzucane są posty i jest tam największe grono odbiorców - opowiadał nam Bartek, uczeń z Głuchołaz. - Ten sposób nauki jest lepszy niż np. dyktanda, bo ten świat jest dla nas bardziej przystępny.

PSP nr 1 kontynuuje bogatą językową tradycję, do której zobowiązuje patronat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W szkole realizowany jest także polonistyczny tutorial, polegający na indywidualnych zajęciach, które mają pielęgnować w młodzieży miłość do lektur. Swoją pasję do języka polskiego uczniowie chcieliby kontynuować w szkolnym radiu, bo nie ma nic lepszego od żywego obcowania z piękną polszczyzną. Na budowę szkolnej rozgłośni radiowej nie ma jednak najzwyczajniej pieniędzy.

- Zrobiliśmy symulację i brakuje nam od 6 do 8 tysięcy złotych. Jesteśmy gotowi, by zacząć choćby od jutra. Mamy ekipę, infrastrukturę, wchodzimy i robimy radio. Brakuje nam jednak sprzętu. Chcielibyśmy nadawać podczas przerw i uczyć dzieci prowadzenia rozgłośni radiowej - mówiła nam Monika Kwit.

Niewielka z pozoru kwota, dla głuchołaskiej placówki jest sumą zaporową. Szkoła szuka sponsorów i ludzi dobrego serca, lecz to zadanie niełatwe. Jeśli moglibyście w jakikolwiek sposób pomóc w realizacji uczniowskich marzeń, skontaktujcie się z nauczycielką Moniką Kwit pod adresem mailowym [email protected] lub z naszą redakcją ([email protected]).

Odcinek "Słownika polsko@polskiego" z udziałem uczniów PSP nr 1 w Głuchołazach dotyczył tematyki walentynkowej. Młodzież z naszego regionu dzieliła się z profesorem Miodkiem i dr Justyną Janus-Konarską swoimi sposobami mówienia o sprawach miłosnych. Emisja odcinka przewidziana jest na 15 lutego, na godz. 12:30 w TVP Polonia.
Głuchołaska młodzież miejsce nagrań opuszczała zauroczona kulisami produkcji i samą osobą prof. Jana Miodka. Niech nasza galeria zdjęć, wykonanych w trakcie nagrań programu, będzie zachętą do obejrzenia odcinka z opolskim akcentem.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto