Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Chrobrego kryła ślady obecności człowieka sprzed 3800 lat!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Ulica Chrobrego skrywała też m.in. fundamenty XIX-wiecznych kamienic.
Ulica Chrobrego skrywała też m.in. fundamenty XIX-wiecznych kamienic. Jarosław Miłkowski
Są kolejne odkrycia archeologiczne na wysokości Arsenału w Gorzowie. Ziemia pod ulicą Chrobrego skrywała ślady człowieka sprzed prawie 4 tys. lat!

- Znaleźliśmy fragmenty ceramiki neolitycznej, z okresu kultury pucharów lejkowatych. To ślad działalności człowieka na tym terenie sprzed około 3,8 tys. lat - mówiła nam w piątek 7 maja Sylwia Groblica. Jej firma archeologiczna SG2 sprawuje nadzór archeologiczny nad przebudową ulicy Chrobrego.

Znalezisko sprzed tysięcy lat znajduje się na wysokości pomnika Edwarda Jancarza.
- Jest około 2 metry pod powierzchnią ulicy - mówi Groblica.
Piesi, którzy tędy przechodzą, mogą je wyraźnie zobaczyć. To brunatny pas ziemi w mającym szerokość około metra wykopie. Przy okazji prawdopodobnie natrafiono też na palenisko wyłożone kamieniami.
Jak tłumaczy nam archeolog, znalezisko może oznaczać, że płynąca dziś po drugiej stronie byłej centrali rybnej Kłodawka przed kilkoma tysiącami lat prawdopodobnie płynęła bliżej dzisiejszego centrum.

Archeolodzy w Gorzowie. Koło "Karczmy Słupskiej" też była osada

To kolejne tak dawne znalezisko przy okazji przebudowy „traktu królewskiego”, jak z przymrużeniem oka nazywa się ulice: Chrobrego i Mieszka I. W styczniu, u zbiegu ul. Mieszka I i ul. Jagiellończyka, przed wejściem do byłej Karczmy Słupskiej, natrafiono na osadę sprzed około 5 tys. lat. Ona też najprawdopodobniej została założona ze względu na bliskość Kłodawki.

Ślady sprzed prawie 4 tys. lat na wysokości pomnika Jancarza to nie wszystkie nowe znaleziska w rejonie skrzyżowania ulic: Chrobrego, Wybickiego i Jagiełły. Na wysokości Arsenału natrafiono bowiem też prawdopodobnie na bastion. W tym tygodniu ma się odbywać weryfikacja tego znaleziska.

A co z murami miejskimi?

Jak na razie nie natrafiono jeszcze na ślady murów miejskich, które także powinny biec na wysokości pomnika Jancarza. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze za czasów niemieckich nadbudowano na nich kanał burzowy (został odsłonięty przy okazji prac, cały czas działa).
Kanał burzowy jest mniej więcej w miejscu niedawnego przystanku tramwajowego na wysepce między jezdniami Chrobrego. Rok temu odsłonięto tu fragment ziemi i wtedy natrafiono na tzw. dwuteowniki, które w pierwszej chwili można było wziąć za stare tory tramwajowej. Jak wyjaśnia nam S. Groblica, wzięły się one dla wzmocnienia podłoża. Gdy bowiem pół wieku temu przebudowywano tu siatkę ulic i torowisko, ziemia okazała się mało stabilna i... postanowiono ją wzmocnić dolewając cementu. Aktualnie natrafia się na niego w tej części robót na skrzyżowaniu, które są bliżej kawiarni Letnia.
Przypomnijmy: wcześniej w tej części centrum natrafiono już na piwnice XIX-wiecznych kamienic, a także na... cysternę po stacji paliw.

Czytaj również:
Kolejne odkrycie pod ul. Sikorskiego. Tym razem sprzed 3 tys. lat

WIDEO: Grób sprzed trzech tysięcy lat odkryty w Gorzowie

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto