MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gminach powstaną nowe PSZOK-i. Będzie łatwiej pozbyć się kłopotliwych odpadów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Związek Celowy Gmin planuje budowę nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów w podgorzowskich gminach.
Związek Celowy Gmin planuje budowę nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów w podgorzowskich gminach. Inneko w Gorzowie
W podgorzowskich gminach powstaną nowe punkty selektywnej zbiórki odpadów. To spore udogodnienie dla mieszkańców, którzy nie będą już musieli wozić problematycznych śmieci do centralnego PSZOK-u zlokalizowanego w Gorzowie. Podobne obiekty będą mieć już na swoim terenie.

Punkty staną w pięciu gminach

Mieszkańcy gmin Kłodawa, Bogdaniec, Deszczno, Lubiszyn i Santok niebawem będą mogli korzystać ze zlokalizowanych na ich terenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W każdej z nich wybudowany zostanie jeden taki obiekt. Do tej pory mogli korzystać jedynie z centralnego PSZOK-u, który znajduje się przy ulicy Małyszyńskiej w Gorzowie.

Punkty selektywnej zbiórki odpadów znajdą się na terenie każdej z gmin należących do naszego Związku Celowego Gmin. Powstaną w takiej odległości, żeby mieszkańcy nie denerwowali się, że jest to blisko ich domów i mieszkań, ale jednocześnie takiej, gdzie będą mogli przywozić odpady bez takich utrudnień, jakie są dzisiaj. Obecnie wygląda to tak, że mieszkaniec, który mieszka w najdalszej części gminy Santok musi jechać do punktu w Gorzowie, a więc pokonać ponad trzydzieści kilometrów - mówi Katarzyna Szczepańska, dyrektorka Związku Celowego Gmin MG-6.

Oprócz pięciu punktów selektywnej zbiórki odpadów w gminach powstaną również dwa dodatkowe punkty w Gorzowie. Będą zlokalizowane przy ulicach Fieldorfa-Nila oraz Rolnej.

Można zostawić kłopotliwe odpady

Do punktów selektywnej zbiórki odpadów mieszkańcy mogą za darmo przywozić śmieci, które nie mieszczą się w przydomowych czy osiedlowych śmietnikach. W każdym znajdują się odpowiednie kontenery, które są w stanie pomieścić więcej odpadów niż standardowe pojemniki.

Do takiego punktu można oddać między innymi zepsutą lodówkę, telewizor, stare meble i inne odpady wielkogabarytowe. Przyjmowane są tam również odpady budowlane i rozbiórkowe, a także biododpady, czyli między innymi przycięte gałęzie oraz skoszona trawa. Mieszkańcy nie ponoszą za to dodatkowych opłat. Odpady odbierane są w ramach comiesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami - tłumaczy Katarzyna Szczepańska.

W punktach znajdują się również dodatkowe kontenery na materiały specjalne, jakimi są na przykład:

  • opony
  • baterie
  • akumulatory
  • przeterminowane leki
  • świetlówki
  • farby

Związek Celowy Gmin ogłosił już przetarg i szuka wykonawcy, który zajmie się budową siedmiu nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów w Gorzowie i okolicznych gminach. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do piętnastego lutego.

Zobacz również:

Obejrzyj także wideo: 3 sposoby na to jak oswoić dziecko z tematem śmierci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto