W Gorzowie będą wspominać Żołnierzy Wyklętych. Plan obchodów

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Lubuskiem jedyny pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego znajduje się w Gorzowie. Został ustawiony na skwerze koło byłej łaźni miejskiej
W Lubuskiem jedyny pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego znajduje się w Gorzowie. Został ustawiony na skwerze koło byłej łaźni miejskiej Jarosław Miłkowski
W Gorzowie przed południem będzie złożenie kwiatów, natomiast później w Zielonej Górze będzie msza i uroczysty apel. Tak w środę 1 marca w naszym regionie będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony dwanaście lat temu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 r. Upamiętnia on tych, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski.

- Ma być on wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny – pisał w lutym 2010 prezydent Lech Kaczyński, który był inicjatorem uchwalenia tego święta (weszło ono w życie rok później, a więc już po tragicznej śmierci głowy państwa).

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubuskiem

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą dziś w całej Polsce, także w naszym regionie. O 9.00 na skwerze przy łaźni nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie, natomiast o 9.40 to samo nastąpi pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który stoi w Parku 750-lecia.

W Zielonej Górze uroczystości rozpoczną się o 12.00 od mszy świętej w konkatedrze. Po niej, o 13.15, na placu majora Adama Lazarowicza w Zielonej Górze rozpocznie się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym oraz złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Wyklętych.

72 lata temu stracono Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego właściwie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca? Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ppłk Łukasz Ciepliński praz jego współpracownicy: A. Lazarowicz, Mieczysław Kawalec Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Czytaj również:
Gorzów wspominał Żołnierzy Wyklętych, pamiętając o Ukrainie

Zobacz wideo: Lekcja historii - Niezłomni i Nieugięci, Żołnierze Wyklęci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie