Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie można już składać wnioski o dodatek węglowy. Zainteresowanie jest duże

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Dodatek węglowy ruszył. Można już składać wnioski.
Dodatek węglowy ruszył. Można już składać wnioski. Pexels
Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie przyjmuje już wnioski o wypłatę dodatku węglowego. To trzy tysiące złotych na jedno gospodarstwo domowe dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. Dokumenty można składać osobiście lub elektronicznie.

To jednorazowy dodatek

Od środy można składać wniosek o dodatek węglowy. Gospodarstwom domowym, w których do ogrzewania lokalu wykorzystywany jest węgiel należy się jednorazowy dodatek w wysokości trzech tysięcy złotych. W naszym mieście przyjmowaniem dokumentów zajmuje się Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Wniosek o przyznanie dodatku węglowego jest dostępny między innymi na naszej stronie internetowej, ale znajdziemy go także na stronie gorzowskiego magistratu. Dokument możemy złożyć osobiście w dziale dodatków mieszkaniowych przy ulicy Teatralnej, gdzie wyznaczyliśmy specjalne miejsce, które znajduje się na parterze budynku lub drogą elektroniczną - tłumaczy Beata Szenwald, zastępca dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Wypełniony dokument można także wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnej urny znajdującej się przy ulicy Teatralnej oraz Walczaka.

Przeczytaj również: Węgiel na wagę złota. Brakuje go w składach opału. Tam, gdzie jest, kosztuje krocie

Kto może skorzystać?

Na pieniądze mogą liczyć właściciele domów i mieszkań, które są ogrzewane węglem lub paliwami pochodnymi. Źródłem ciepła może być kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej osiemdziesiąt pięć procent węgla kamiennego. Świadczenie należy się także osobom, które w swoich domach i mieszkaniach korzystają z:

  • ogrzewaczy powietrza
  • trzonów kuchennych
  • piecokuchni
  • kuchni węglowych

Co ważne - warunkiem niezbędnym, aby uzyskać świadczenie jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek węglowy nie jest natomiast wypłacany gospodarstwom domowym podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jest duże zainteresowanie

Dodatek węglowy to odpowiedź rządu na drożejący opał. Ceny tego surowca osiągnęły w ostatnich tygodniach rekordowe poziomy. Podczas, gdy w poprzednim sezonie grzewczym tona węgla kamiennego kosztowała około tysiąca złotych, to teraz cena czarnego złota dobija już nawet do trzech tysięcy złotych, a są miejsca, gdzie tę granicę już przekroczyła. Dlatego wiele osób z niecierpliwością czekało na możliwość złożenia wniosku.

Zainteresowanie dodatkiem jest bardzo duże. Tak naprawdę jeszcze zanim ustawa została podpisana już mieliśmy liczne zapytania telefoniczne, bo wiele osób już chciało składać wnioski. Dzisiaj od rana sporo tych wniosków już przyjęliśmy, a w następnych dniach spodziewamy się jeszcze więcej osób - dodaje Beata Szenwald.

Wnioski o dodatek węglowy można składać do końca listopada. Pieniądze będą wypłacone w ciągu trzydziestu dni od złożenia kompletnego wniosku.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto