Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie powstało specjalne centrum. Zapewni kompleksową opiekę pacjentom z rakiem jelita grubego

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie powstało centrum leczenia raka jelita grubego.
W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie powstało centrum leczenia raka jelita grubego. Pexels
Od badań wstępnych, poprzez diagnozę i indywidualny plan leczenia, po monitorowanie efektów terapii. Na taką kompleksową opiekę mogą liczyć pacjenci z rakiem jelita grubego w gorzowskim szpitalu. Uruchomione zostało tu specjalne centrum, którego celem jest zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnych stadiach, a co za tym idzie - zmniejszenie umieralności z powodu tego schorzenia.

Trzeba było spełnić wymagania

Gorzowskie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego jest jedną z kilkunastu takich placówek, jakie powstaną w całym kraju. We wszystkich obowiązywać będą te same procedury i standardy.

- Takie centra mogły tworzyć tylko szpitale, które mają odpowiednio przygotowany zespół i wyposażenie. To między innymi co najmniej dwóch lekarzy specjalistów chirurgów lub chirurgów onkologicznych, którzy w ostatnim roku kalendarzowym przeprowadzili minimum piętnaście zabiegów usunięcia nowotworu jelita, co najmniej dwóch specjalistów w dziedzinie patomorfologii, co najmniej dwóch lekarzy gastroenterologów, lekarza specjalisty w dziedzinie radioterapii onkologicznej, onkologów klinicznych, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychoonkologów i dietetyka - mówi Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka gorzowskiej lecznicy.

Kompleksowa opieka nad pacjentem

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego obejmie pacjentów kompleksową diagnostyką i leczeniem. W całym kraju będą obowiązywały jednolite - dla każdej placówki medycznej wchodzącej w skład sieci - standardy dotyczące rozpoznania i leczenia, wsparcia psychologicznego i monitorowania stanu zdrowia pacjenta po przebytej chorobie nowotworowej. Mają one poprawić rokowania pacjentów i zwiększyć jakość ich życia. Model takiej opieki będzie się składał z trzech modułów:

  • moduł diagnostyczny - obejmuje diagnostykę wstępną i pogłębioną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego – od podejrzenia do wykluczenia lub rozpoznania nowotworu i ustalenia jego zaawansowania
  • moduł terapeutyczny – obejmuje leczenie onkologiczne - zabiegowe i systemowe, czyli operację oraz chemioterapię, immunoterapię, radioterapię i brachyterapię
  • moduł monitorowania – obejmuje monitorowanie efektów leczenia, w tym ocenę skuteczności leczenia i toksyczności terapii

ZOBACZ WIDEO: 14-miesięczna dziewczynka połknęła magnetyczne kulki, konieczna była operacja!

Coraz więcej młodych pacjentów

Nowotwory jelita grubego zajmują drugie miejsce wśród wszystkich chorób nowotworowych w naszym kraju i są drugą z przyczyn śmierci chorych onkologicznie. Dotychczas diagnozowano ten rodzaj nowotworu zdecydowanie częściej u osób po 50. roku życia, ale ostatnio ta tendencja zmieniła się i wzrasta odsetek chorych młodszych - w wieku od 20 do 49 lat. Jak podkreślają specjaliści czynnikiem ryzyka są zła dieta, otyłość, palenie tytoniu, cukrzyca, nieswoiste zapalenia jelit oraz czynniki genetyczne.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto