Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem powstało nowe jezioro? Nie, tak woda zalewa Park Narodowy "Ujście Warty". Zobaczcie zdjęcia

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Poziom wody w Parku Narodowym "Ujście Warty" jest bardzo wysoki.
Poziom wody w Parku Narodowym "Ujście Warty" jest bardzo wysoki. Olga Betańska
Wciąż rośnie poziom wody w lubuskich rzekach. Aktualnie stany ostrzegawcze przekroczone są w siedmiu miejscach, a w siedmiu kolejnych poziom wody osiągnął punkty alarmowe. Wezbrane rzeki zalewają tereny Parku Narodowego "Ujście Warty", który przypomina teraz wielkie jezioro.

Pod wodą jest duża część parku

Rozlewające się Warta i Odra pochłonęły hektary terenu, na którym położony jest Park Narodowy "Ujście Warty". Pod wodą jest obecnie jego cała południowa część. Zalane zostały między innymi najbardziej charakterystyczne elementy, a więc ścieżki przyrodnicze "Mokradła" i "Ptasim szlakiem" oraz wszystkie drogi - Topolowa i Droga przez Górki. Przez większość roku są tu wyznaczone szlaki turystyczne, na których turyści mogą podpatrywać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Teraz większość szlaków jest niedostępna, więc odwiedzający powinni mieć świadomość, że nie dotrą w każde dostępne wcześniej miejsce.

Tej wody jest obecnie bardzo dużo, zwłaszcza w południowej części parku. Właściwie w tej chwili woda sięga do samej drogi krajowej. Z tego powodu wszystkie ścieżki przyrodnicze i drogi udostępniane w południowej części parku są całkowicie niedostępne, więc ten teren należy teraz tylko do przyrody. W północnej części parku też widać wodę, co jest spowodowane tym, że ona przesiąka pod wałem, a następnie pojawia się na łąkach, więc tam też pojawiły się rozlewiska - mówi Olga Betańska z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Wciąż odwiedzać można Polder Północny, ale warto wiedzieć, że tam niedostępny jest na przykład łąkowy odcinek ścieżki spacerowej "Torfianka", który można jednak ominąć Drogą Środkową. Nie przejdziemy również Drogą Krześniczkową i zachodnim fragmentem Żółtej Drogi oraz fragmentem Drogi Bobrowej na zachód od granicy Parku.

Wysoki poziom wody sprzyja ptakom

Zalewanie terenów parku przez wezbrane rzeki nie jest jednak niczym nowym. Jest on położony na terenach zalewowych i taka sytuacja ma tu miejsce nawet kilka razy w roku. W kilku minionych latach wody było jednak znacznie mniej z powodu łagodnych zim i suszy. Choć teraz turyści mają problem, żeby oglądać przyrodę, to bytującym na terenie parku ptakom taki wodny krajobraz bardzo sprzyja.

Uzupełnienie tych brakujących zapasów wody na pewno jest korzystne dla przyrody. Jednak obecnie obserwujemy w tej południowej części parku mniej ptaków niż byśmy się spodziewali o tej porze roku, co jest spowodowane wysokim stanem wody. Większość gęsi, żurawi czy kaczek odżywia się pokarmem roślinnym, który teraz jest dla nich niedostępny w tym miejscu, więc one przeleciały tam, gdzie to pożywienie jest dostępne. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że wiosną ten poziom wody zacznie opadać, ale prawdopodobnie będzie wyższy niż w poprzednich latach i to będzie optymalne i bardzo korzystne zjawisko dla wielu gatunków ptaków wodnych - tłumaczy Olga Betańska.

Park Narodowy "Ujście Warty” to jedna z ważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w tej części Europy i miejsc odpoczynku dla gęsi i innych ptaków wędrownych podczas ich cyklicznych, jesiennych i wiosennych migracji.

Przeczytaj również: Ptasie rachowanie w "Ujściu Warty". Trwa tam jesienne liczenie gęsi i żurawi

Wysoka woda w lubuskich rzekach

Poziom lubuskich rzek systematycznie wzrasta od kilkunastu dni. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone między innymi na Odrze w Nowej Soli i Słubicach. Podobna sytuacja jest w Kostrzynie, gdzie lustro wody ma 448 centymetrów. Oznacza to, że stan ostrzegawczy przekroczony jest o 28 centymetrów, a do alarmowego brakuje 22 centymetrów. Punkty alarmowe Odra przekroczyła natomiast w Cigacicach, Nietkowie i Połęcku.

Odra

 • Nowa Sól - 426 cm (stan ostrzegawczy)
 • Cigacice - 415 cm (stan alarmowy)
 • Nietków - 422 cm (stan alarmowy)
 • Połęcko - 352 cm (stan alarmowy)
 • Słubice - 389 cm (stan ostrzegawczy)
 • Kostrzyn nad Odrą - 448 cm (stan ostrzegawczy)

Wysoki stan ma również Warta. Rzeka przekroczyła stan alarmowy w Kostrzynie, gdzie na wodowskazie można zobaczyć 421 centymetrów. W Skwierzynie, Santoku i Świerkocinie woda jest natomiast powyżej stanu ostrzegawczego. Tak jest również w Gorzowie. Tu Warta 426 centymetrów, a do stanu alarmowego brakuje 46 centymetrów.

Warta

 • Skwierzyna - 399 cm (stan ostrzegawczy)
 • Santok - 450 cm (stan ostrzegawczy)
 • Gorzów Wlkp. - 426 cm (stan ostrzegawczy)
 • Świerkocin - 441 cm (strefa stanów wysokich)
 • Kostrzyn nad Odrą - 421 cm (stan alarmowy)

Stan alarmowy przekroczyła także Czerna Wielka oraz Bóbr w Żaganiu.

Wciąż nie działają lubuskie promy

Wysoka woda w rzekach znów wstrzymała wszystkie przeprawy promowe w województwie lubuskim. Nie kursują promy przepływające przez Odrę w Brodach, Połęcku i Pomorsku. Zamknięte przeprawy to prawdziwa udręka dla kierowców. Teraz nie pozostaje im nic innego jak korzystanie z mostów, co często oznacza nadkładanie drogi. Dla niektórych taka podróż wydłuża się nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Przeprawa w Połęcku NIECZYNNA

 • Przyczyna: wysoki stan wody
 • Droga wojewódzka nr 138
 • Muszkowo - Długoszyn - Sulęcin - Torzym - [prom] - Gubi

n

Przeprawa w Brodach NIECZYNNA

 • Przyczyna: wysoki stan wody
 • Droga wojewódzka nr 280
 • ]Zielona Góra - Czerwieńsk - [prom] - Brody

Przeprawa w Pomorsku NIECZYNNA

 • Przyczyna: wysoki stan wody
 • Droga wojewódzka nr 281
 • Zielona Góra - Wysokie - [prom] - Pomorsko

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Lubuskiem powstało nowe jezioro? Nie, tak woda zalewa Park Narodowy "Ujście Warty". Zobaczcie zdjęcia - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto