Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie zoo to nie tylko miejsce do spędzania czasu. Dla wielu zwierząt to ratunek przed wyginięciem [ZDJĘCIA]

red
Warszawskie zoo to nie tylko miejsce do spędzania czasu. Dla wielu zwierząt to ratunek przed wyginięciem [ZDJĘCIA]
Warszawskie zoo to nie tylko miejsce do spędzania czasu. Dla wielu zwierząt to ratunek przed wyginięciem [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
Warszawski ogród zoologiczny obchodzi w tym roku swoje 90-lecie. Na brak odwiedzających ogromny obiekt przy ul. Ratuszowej 1/3 nigdy nie mógł narzekać, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dużo gatunków zagrożonych przebywa w tym miejscu. Niektóre z nich mogą za kilkadziesiąt lat być jedynymi, żyjącymi w warunkach naturalnych, przedstawicielami swojego gatunku na świecie. Dalsza część artykułu poniżej.

Zdecydowana większość gatunków zwierząt przebuwających w warszawskim zoo podlega ochronie lub bierze udział w jakimś programie ochrony europejskim, światowym lub choćby krajowym. To oznacza, że stołeczny ogród zoologiczny nie pełni wyłącznie miejsca, w którym można miło spędzić czas, ale dla wielu zwierząt jest ratunkiem przed szerzącą się urbanizacją terenów naturalnych, która w szybki sposób pozbawia wiele gatunków ich domów.

Gatunki zagrożone wyginięciem posiadają różny poziom zagrożenia – mogą być zagrożone, krytycznie zagrożone czy wymarłe w naturze. Może to być także zagrożenie lżejszego ryzyka. Na liście gatunków chronionych konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami (CITES), znajduję się ok. 30 tys. zwierząt. Ponadto są gatunki chronione szczególnie przez przepisy Unii Europejskiej (np. dyrektywy) czy krajowe przepisy. W obliczu wszystkich regulacji, niewiele zwierząt w warszawskim zoo to gatunki pospolite, zupełnie niezagrożone i nie ujęte na żadnej liście gatunków chronionych, ponieważ nawet gatunki łowne podlegają okresowej ochronie.

Dobrym przykładem na wytłumaczenie złożoności problemu zagrożonych gatunków w stołecznym zoo, jest przebywający tam żółw błotny. To gatunek krajowego żółwia jedyny występujący naturalnie w Polsce, który nad Wisłą jest uznany za gatunek, który może wyginąć w szybkim czasie, ale w całej Europie uznawany jest jako gatunek niższego ryzyka.

- Warszawskie zoo prowadzi program jego reintrodukcji, który ma na celu utworzenie rozmnażającej się populacji i wypuszczenie potomków do natury. Niektórzy pewnie pomyślę, że rozwiązanie jest proste. Skoro w Europie ich sporo, a w Polsce mało, to przemieśćmy je do Polski i wypuśćmy u nas. Nic bardziej mylnego. Poza różnymi niuansami prowadzenia prawidłowej reintrodukcji, żółwie z Europy różnią się genetycznie i mogą nie pasować do naszych, polskich linii genetycznych - tłumaczy Anna Karczewska, specjalista ds. komunikacji warszawskiego zoo.

Zobacz też: Szympansica Lucy z warszawskiego zoo typuje wyniki mundialu. Polacy dojdą aż do ćwierćfinału? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Innym przykładem są słonie afrykańskie. Jeden z nich - Leon, typował dla redakcji naszemiasto.pl wyniki meczów podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Okazuje się, że 17-letni Leon nie jest takim zwykłym słoniem, a przy niepomyślnych wiatrach, może być jednym z ostatnich ambasadorów swojego gatunku, które żyją w warunkach naturalnych.

- Największe znaczenie ma utrata siedlisk tych zwierząt przez zwiększoną urbanizację. Szacuje się, że dziennie w Afryce ginie blisko 100 słoni afrykańskich. Za 20-30 lat ten gatunek może przestać istnieć. Co ciekawe, to nie kłusownictwo przyczynia się do tego najmocniej, ale rozbudowujące się miasta - tłumaczy Patryk Płyciński, opiekun słoni i nosorożców w warszawskim zoo.

Warszawskie zoo posiada łącznie 47 gatunków zwierząt ginących objętych europejskimi programami hodowli w zoo (EEP - European Endangered Species Programme), 39 gatunków, dla których prowadzone są regionalne europejskie księgi rodowodowe (ESB - European Studbook) oraz 28 gatunków objętych światowymi księgami rodowodowymi (ISB). Na ostatnim zjeździe Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) przedstawiono założenia nowych rozwiązań dla programów hodowlanych zakładające traktowanie wszystkich form koordynacji hodowli i ochrony jako programy EEP. Zatem według nowej formuły wrszawskie zoo uczestniczy obecnie w ponad 100 programach EEP.

Wykaz gatunków w warszawskim zoo objętych programami EEP:

- żaba gigant
- ara hiacyntowa
- heloderma arizońska
- boa kubański
- bażant annamski
- gołębiak kasztanowaty
- kondor wielki
- paw kongijski
- pingwin toniec
- szpak balijski
- żałobnica palmowa
- żuraw mandżurski
- bongo
- gepard
- gibbon czubaty
- goryl nizinny
- irbis
- jaguar
- kapucynka żółtobrzucha
- kob nilowy
- koczkodan diana
- koń Przewalskiego
- kot argentyński
- makak czubaty
- manul
- mrówkojad olbrzymi
- niedźwiedź polarny
- nosorożec indyjski
- oryks szablorogi
- osioł somalijski
- panda mała
- piżmowół
- pudu
- sajmiri wiewiórcza
- sika wietnamski
- słoń afrykański
- szympans
- tamaryna białoczuba
- tygrys sumatrzański
- wari czarno-biały
- wari rudy
- wikunia
- wilk grzywiasty
- wydra europejska
- zebra Hartmanna
- żubr
- żyrafa Rothschilda *


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto