18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widzę kolorowo - wystawa fotograficzna w Gorzowie przedstawiająca Park Mużakowski [ZDJĘCIA]

Jolanta Paczkowska
Park Mużakowski
Park Mużakowski Jolanta Paczkowska
Widzę kolorowo… - pod takim tytułem 16 grudnia br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. otwarta zostanie wystawa fotograficzna prezentująca polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, jakim jest Park Mużakowski. Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013.

Widzę kolorowo… - transgraniczny projekt fotograficzny to przedsięwzięcie, którego celem jest pielęgnowanie i pogłębianie dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich, integracja młodzieży oraz promocja i upowszechnianie wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jakim jest Park Mużakowski. W ramach projektu zaplanowano organizację polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych dla młodzieży z Lubuskiego i Wolnego Kraju Związkowego Saksonia, a także organizację wystaw poplenerowych.

Miejsce realizacji projektu nie było przypadkowe. Park Mużakowski (Muskauer Park) to ogromne założenie pałacowo-parkowe, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, jako arcydzieło geniuszu ludzkiego, wyjątkowy przykład europejskiego parku krajobrazowego, który wywarł ogromny wpływ na sztukę ogrodową i wyznaczył nowe tendencje w rozwoju architektury krajobrazu. Zaprojektował je w stylu romantycznym książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau – ekscentryczny arystokrata niemiecki, uznany literat, teoretyk i praktyk ogrodnictwa krajobrazowego. Obecnie park obejmujący przeszło 700 ha asymetrycznie przecina rzeka Nysa czyli po obu stronach polsko-niemieckiej granicy, w sąsiedztwie dwóch małych miejscowości Bad Muskau (Saksonia) i Łęknicy (Lubuskie).

Książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau zafascynowany angielskimi rozwiązaniami parków sentymentalnych poświęcił ponad 30 lat swojego życia na stworzenie Parku Mużakowskiego. Kompozycja parkowa objęła teren po obu stronach rzeki, w miejscu jej przełomu przez morenę „Łuku Mużakowa”.

Park powstał w oparciu o naturalną rzeźbę terenu, stworzono tam genialną i doskonale przemyślaną kompozycję – galerię obrazów utkaną z naturalnych elementów i zastanych wartości terenu, jego ukształtowania, starych dębów, naturalnych jeziorek i cieków wodnych, w którą umiejętnie wpisano obiekty architektoniczne. Ze wzgórza Hilki, ideowego środka parku, na którym znajduje się głaz upamiętniający księcia Pückler’a, rozciąga się panorama na rzekę Nysę i Łąkę Zamkową z Nowym i Starym Zamkiem. W parku powstać miała Świątynia Wytrwałości, symbolizująca ludzkie dążenie w osiągnięciu wyznaczonego celu. Na szczycie osi widokowej wybudowano Mauzoleum wywołujące zadumę nad kruchością życia, natomiast na Pańskim Wzgórzu, planowano utworzenie Obserwatorium, gdzie miała kończyć się wędrówka, rozumiana jako zespolenie człowieka z kosmosem. W parku wprowadzono kulturę łużycką w formie łużyckiej wioski, chaty rybackiej, kuźni i młyna. Wśród rozległych przestrzeni parku jest Park Górski oraz znajdowały się obszary mające znaczenie gospodarcze i pełniące funkcje estetyczne z użytkowymi, czyli szkółka, uzdrowisko, pola uprawne i tzw. farma ozdobna. Wędrując po malowniczo wijących się ścieżkach parku, napotkać można punkty widokowe z kamiennymi ławkami. Misterna sieć zaplanowanych punktów widokowych przenika się wzajemnie, a powiązania widokowe skupiają się na wnętrzu doliny. Całość sprawia wrażenie galerii obrazów, pokazujących główne budowle rezydencji, pawilony, budowle i sceny parkowe w coraz to innych kulisach i perspektywach. Oglądane obiekty i miejsca to precyzyjnie dobrane składniki wyimaginowanego świata – historii, opowiedzianej przez księcia Pückler’a. Każdy element gra tu swoją rolę i nic, nawet drzewa wypełniające przestrzeń, nie wyrosły samoistnie.

Źródło: www.lubuskie.pl


Park Mużakowski jesienią. Musisz się tam wybrać, pogoda sprzyja

Piękno Parku Mużakowskiego - na wystawie lub na żywo

Dzieci uatrakcyjniły Święto Parku Mużakowskiego


**

Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera - odwiedź Kino Telemagazynu

**


Zachęcamy do samodzielnego dodawania materiałów na naszą stronę.

Sam/a opublikuj swój artykuł lub swoje zdjęcia.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Organizujesz imprezę? Chcesz o jakiejś imprezie powiadomić? To proste!


od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto