Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widziałeś już herb diecezji? Swoje korzenie ma w historii Ziemi Lubuskiej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Herb diecezji ustanowiony przez bpa Tadeusza Lityńskiego nawiązuje m.in. do herbu diecezji lubuskiej, która miała siedzibę w Lubuszu.
Herb diecezji ustanowiony przez bpa Tadeusza Lityńskiego nawiązuje m.in. do herbu diecezji lubuskiej, która miała siedzibę w Lubuszu. Jarosław Miłkowski
W niedzielę 29 listopada bp Tadeusz Lityński ustanowił herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Odnosi się on do biskupstwa z XII wieku.

- Herb utworzony został z herbu dawnego biskupstwa lubuskiego oraz patrocinium, czyli patronatu katedry w Gorzowie - informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii zielonogórsko-gorzowskiej.
Herbu mogą używać instytucje diecezjalne na swoich pieczęciach. Można go będzie także umieszczać na budynkach, w których mieszczą się te instytucje oraz na tych obiektach, które są własnością diecezji. Herb został ustanowiony dekretem bpa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego. Biskup podpisał dokument w niedzielę 29 listopada.

Historię mamy długą

- Herb opracowano w nawiązaniu do historii Kościoła na środkowym Nadodrzu - mówi ks. Sapieha.
A historia Kościoła na Ziemi Lubuskiej sięga niemal czasów chrztu Polski, który był w 966 roku. To na naszych dzisiejszych ziemiach żyli Pierwsi Męczennicy Polski, którzy w 1003 r. zostali zamordowani w okolicach Międzyrzecza. Z kolei w 1124 r. powstała diecezja lubuska, której stolicą został znajdująca się dziś po niemieckiej stronie Odry miejscowość Lubusz (niem. Lebus).

Jeśli chodzi o współczesne czasy, to od czasów powojennych w naszym regionie był Ordynariat Gorzowski, w 1967 r. został on podniesiony do rangi Administracji Apostolskiej Gorzowskiej, a pięć lat później - w 1972 r. - powstała diecezja gorzowska. Dwadzieścia lat później papież Jan Paweł II przemianował ją na diecezję zielonogórsko-gorzowską.

Jak wygląda herb diecezji?

- Herb tworzy tarcza dzielona w słup. Na polu prawym barwy czerwonej, nawiązującym do herbu dawnego biskupstwa lubuskiego, znajdują się dwa skrzyżowane srebrne bosaki oraz powyżej sześciopromienna złota gwiazda. Na lewym polu barwy błękitnej znajduje się srebrna lilia heraldyczna. Tarcza położona jest na złoty krzyż oraz złoty pastorał krzywaśnią na zewnątrz. U góry ozdobiona jest złotą infułą w dawnym stylu z opadającymi dwiema taśmami. U dołu znajduje się stylizowana srebrna wstęga o wywiniętych końcach, zawierająca dewizę zapisaną majuskułą: „Da pacem Domine in diebus nostris”, czyli: „Daj, Panie, pokój dniom naszym” - opowiada ks. Sapieha.

Czytaj również:
Gdzie i o której są msze w Gorzowie?

WIDEO: Nie będzie Kolędy w Lubuskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto