Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie choinkobranie w lubuskich nadleśnictwach! Tu kupisz drzewko pachnące lasem

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuscy leśnicy rozpoczynają przedświąteczną sprzedaż choinek.
Lubuscy leśnicy rozpoczynają przedświąteczną sprzedaż choinek. Adam Jastrzębowski
Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez pięknie przystrojonej choinki. Choć trendy w dekoracji zmieniają się co roku, to niezmienne pozostaje pytanie, jakie drzewko wybrać? Naturalne i pachnące lasem można kupić bezpośrednio u leśników.

Choinka prosto z lasu

W wielu lubuskich nadleśnictwach rozpoczęła się już przedświąteczna sprzedaż choinek, a w pozostałych akcja ruszy lada dzień. Kupując takie drzewko mamy pewność, że pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody. Leśnicy hodują je na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las.

Choinka naturalna jest pozyskiwana w ramach planowanych cięć pielęgnacyjnych w lesie lub na specjalnych plantacjach choinkowych. One są zakładanych między innymi tam, gdzie duże drzewa nie mogą rosnąć, czyli na przykład pod sieciami energetycznymi. Te choinki nie są przez leśników w jakiś wyjątkowy sposób pielęgnowane i rosną w naturalny sposób - mówi Tomasz Kalembkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa.

W ofercie kłodawskiego nadleśnictwa znajdziemy takie drzewka jak świerk, jodłę czy sosnę. Będzie je można kupić już od szesnastego grudnia. Ceny choinek startują od dwudziestu złotych za ponad metrowe drzewka i od czterdziestu złotych za drzewka powyżej dwóch metrów.

Wybór może być trudny

Po takie egzemplarze możemy wybrać się również do nadleśnictwa w Szprotawie i razem z leśniczym wybrać najładniejszy okaz. Tam w świąteczne drzewko będzie można zaopatrzyć się już od dziewiętnastego grudnia.

W tym roku przygotowaliśmy dla mieszkańców ponad sto takich drzewek, ale jeżeli zainteresowanie będzie duże, to one będą na bieżąco uzupełniane. Choinki pochodzą z naszej plantacji, co gwarantuje świeżość oraz jakość - przekonuje Alicja Mrozek z Nadleśnictwa Szprotawa.

Decyzja, na które drzewko się zdecydować może być prawdziwym dylematem, bo do wyboru będą choinki o różnej wysokości, gęstości i w różnych odcieniach.

Każdy powinien znaleźć u nas swoje wymarzone drzewko, bo w asortymencie znajdą się różne rodzaje choinek, które zostaną rozłożone przy budynku nadleśnictwa. Będzie więc można dokładnie się im przyjrzeć i wybrać takie, które odpowiada nam pod względem wyglądu czy rozmiaru - dodaje Alicja Mrozek.

Już ruszyła natomiast sprzedaż choinek w Nadleśnictwie Bogdaniec. Drzewko będzie można tam kupić aż do dwudziestego trzeciego grudnia.

Zapraszamy na plac warsztatowy, który mieści się dwieście metrów za siedzibą naszego nadleśnictwa. Czekają tam świeże i pachnące choinki świerkowe, jodłowe oraz sosnowe w różnej wielkości i w atrakcyjnych cenach - zachęca nadleśnictwo.

Ceny choinek oferowanych przez Nadleśnictwo Bogdaniec zależą przede wszystkim od rodzaju i wysokości drzewka. Za około metrową sosnę zapłacimy kilkanaście złotych, a za wyższe drzewka, takie jak świerk czy jodła - kilkadziesiąt złotych.

Choinki świerkowe

  • 30-90 cm - 23 zł
  • 100-150 cm - 26 zł
  • 160-250 cm- 42 zł
  • 260-350 cm - 57 zł
  • 360-500 cm - 79 zł

Choinki sosnowe

  • 30-90 cm - 14 zł
  • 100-150 cm - 17 zł
  • 160-250 cm- 19 zł
  • 260-350 cm - 24zł
  • 360-500 cm - 36 zł

Choinki jodłowe

  • 30-90 cm - 31 zł
  • 100-150 cm - 39 zł
  • 160-250 cm- 56 zł
  • 260-350 cm - 70 zł
  • 360-500 cm - 92 zł

Zobacz też: To Gorzów czy Narnia? Tak prezentuje się miasto w zimowej odsłonie. Jest pięknie!

Jest klimatyczna i ekologiczna

Leśnicy przekonują, że żywa choinka nie tylko dodaje magii i wyjątkowego świątecznego klimatu do naszego domu, ale jest przede wszystkim przyjazna środowisku i bardziej ekologiczna niż jej plastikowy odpowiednik ze sklepu.

Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, gdyż można łatwo je przetworzyć. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat - tłumaczą.

Taką naturalną choinkę możemy po świętach oddać do specjalnego punktu zbioru, gdzie zostanie rozdrobiona i przerobiona na przykład na nawóz do obsypywania sadzonek lub przekazana do elektrociepłowni i spalona.

Jak dbać o naturalne drzewko?

Aby dłużej cieszyć się urokiem ciętej choinki warto każde drzewko, bez względu na gatunek, regularnie podlewać wodą. Nie powinno się również stawiać choinki przy kaloryferze, bo im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym dłużej drzewko zachowa igły. Jeśli choinka jest w doniczce i chcemy posadzić ją na działce lub w ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tych zasadach:

  • do ozdabiania takiej choinki nie używaj brokatu i sztucznego śniegu
  • przed wystawieniem choinki na dwór wstaw drzewko na kilka dni na przykład do garażu, aby przyzwyczaiło się do chłodu
  • osłoń doniczkę słomą lub włókniną
  • przy temperaturze powyżej zera stopni podlewaj drzewko wodą
  • przesadź drzewko do gruntu na wiosnę

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto