Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki im niestraszne. Do lubuskich rolników trafiły elektryczne pastuchy. Ochronią bydło przed drapieżnikami

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do hodowców z województwa lubuskiego trafiły elektryczne pastuchy.
Do hodowców z województwa lubuskiego trafiły elektryczne pastuchy. Pexels
Hodowcy z województwa lubuskiego otrzymali zestawy ogrodzeń elektrycznych, które mają chronić ich inwentarz przed atakami drapieżników. Trafiły one przede wszystkim do gospodarstw w których zdarzały się takie incydenty a zakup specjalistycznych urządzeń był dla właścicieli zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Wilk jest syty i owca cała

Rolnicy z naszego regionu od dłuższego czasu zmagają się z atakami wilków na zwierzynę gospodarską. Codzienne życie obok dużych drapieżników nie jest dla nich łatwe, ale z pomocą przychodzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie oraz Fundacja WWF Polska, które zadbały o odpowiednią ochronę gospodarstw lubuskich hodowców. Podarowały im specjalistyczne ogrodzenia elektryczne. Wspólne działania mają na celu budowanie dobrego sąsiedztwa między ludźmi a dużymi drapieżnikami.

- Duże drapieżniki występują w krajobrazie zdominowanym przez człowieka, a to może prowadzić do sytuacji konfliktowych, jak na przykład ataki wilków na zwierzęta gospodarskie. Dysponujemy sposobami ograniczania wystąpienia takich zdarzeń. Dzięki dystrybucji ogrodzeń elektrycznych wśród hodowców doprowadzamy do sytuacji, w której wilki nie muszą być problematycznymi sąsiadami - mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody w WWF Polska.

Przeczytaj też:Populacja wilków w Lubuskiem wzrasta. Czy powinniśmy się bać tych drapieżników? Przyrodnicy przekonują, że nie

Pastuchy na energię słoneczną

Pastuchy są zasilane bateriami słonecznymi. Taki panel gwarantuje prąd w ogrodzeniu nawet podczas pochmurnego dnia. Urządzenia otrzymali najbardziej poszkodowani rolnicy z regionu oraz hodowcy zajmujących się hodowlą zwierząt o wysokiej wartości użytkowej i genetycznej.

Owczarki na straży lubuskich stad

Przekazanie ogrodzeń było już kolejną inicjatywą mającą za zadanie zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników. W styczniu do hodowców trafiły również szczenięta owczarków podhalańskich. Psy pochodzą z certyfikowanych hodowli, a ich rodzice również zajmowali się pilnowaniem gospodarstw. Cztery szczeniaki trafiły do trzech gospodarstw - w Łęczynie w gminie Dobiegniew, Górkach w gminie Santok oraz w Rudawicy w gminie Żagań. Na terenie województwa lubuskiego było to pierwsze tego typu działanie.

WIDEO: Wilk niósł w pysku głowę psa. Sfotografowano go na drodze w okolicy Trzebicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto