Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki, rysie i niedźwiedź na nagraniach z fotopułapek Gorczańskiego Parku Narodowego. 40. ryś na czterdzieste urodziny parku [WIDEO]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego można spotkać rysia, wilka czy niedźwiedzia.
Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego można spotkać rysia, wilka czy niedźwiedzia. Gorczański Park Narodowy, fotopułapka
Gorczański Park Narodowy co jakiś czas dzieli się nagraniami z fotopułapek. Dzięki temu można podglądać dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku bytowania. W połowie stycznia udało się zarejestrować samicę rysia, która przybyła ze Słowacji. Wraz z Nowym Rokiem Gorczański Park Narodowy wszedł w 40 rok swojego istnienia w tym samym czasie zarejestrowano rysicę Filomenę, która w wykazie tych drapieżników prowadzonym przez Pracownię Naukowo-Edukacyjną GPN została zarejestrowana jako osobnik R40. Na terenie parku można spotkać wilki czy niedźwiedzia.

40-lecie Gorczańskiego Parku Narodowego

Monitoring drapieżników z wykorzystaniem fotopułapek jest prowadzony w Gorczańskim Paku Narodowym od roku 2014 przez Pracownię Naukowo-Edukacyjną GPN. Każdy osobnik, który po raz pierwszy zarejestruje się na nagraniu otrzymuje numer i zostaje zapisany w bazie danych.

-Pierwszym zapisanym w wykazie był kocur R1 nazwany Kłapouchym. Do końca roku 2020 fotopułapki GPN zarejestrowały 39 osobników, Filomena jest czterdziesta i została zapisana jako osobnik R40- informują pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Na poniższym nagraniu można zobaczyć rysicę, która przywędrowała z Parku Krajobrazowego Górna Orawa na Słowacji, gdzie założono jej nadajnik na wiosną 2020 roku, nadając zwierzęciu imię Filomena. Dzięki telemetrii losy rysicy są cały czas monitorowane.

W 2021 roku Gorczański Park Narodowy obchodzi 40-lecie istnienia, również początkiem stycznia 2021 40. osobnik rysia(Filomena) został zarejestrowana przez fotopułapkę w Gorczańskim Parku Narodowym.

-Stuknęła nam "czterdziestka" i to podwójna. [..]Czekaliśmy na nią i chyba nie ma lepszego prezentu na początek tego roku!-nie kryją zadowolenia pracownicy GPN.

Kolejnym rysiem, który wdzięczył się do ukrytej fotopułapki jest kocur R20. Jak zaznaczają pracownicy parku zbliża się marcowani, czyli okres godowy.

-Na terenie parku są przecież dwie kotki R38 i R40 (Filomena) i o ich względy trzeba będzie się starać- dodają na portalu społecznościowym.

Wilki i niedźwiedź na terenach Gorczańskiego Parku Narodowego

Do dużych drapieżników, które są mieszkańcami parku narodowego zalicza się wilka Canis lupus i rysia Lynx lynx. Zwierzęta te, choć nielicznie, są stale stwierdzane na terenie GPN. Od połowy lat 80. ubiegłego wieku, prawie każdego roku pojawia się niedźwiedź Ursus arctos. Najczęściej jest to młody, migrujący osobnik.

W lipcu 2020r. na Obszarze Natura 2000 Ostoja Gorczańska, na wschód od GPN, pojawił się młody niedźwiedź lekko utykający na lewą, tylną łapę. Na początku grudnia fotopułapka Gorczańskiego zarejestrowała młodego niedźwiedzia, kulawego na lewą tylną łapę.

-Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to ten sam osobnik, ale przez pół roku podrósł i przybrał na masie. Jeśli na obu nagraniach jest to samo zwierzę, to niestety, widać, że dysfunkcja łapy pogłębiła się, co z pewnością utrudnia mu przemieszczanie i poszukiwanie pożywienia- informują pracownicy.

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego przypominają o zasadach, których powinni przestrzegać turyści wędrujący po tym ternie. Najważniejsze to nie zbaczać z wyznaczonych szlaków oraz nie zabierać psów, gdyż nigdy nie wiadomo jak udomowione pupile zareagują na kontakt z dzikimi zwierzętami.

Na poniższym nagraniu można zobaczyć wilki, które przyszły napić się z zamarzniętej kałuży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto