Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenna rzeczywistość alergika. Jak sobie z nią radzić?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Alergia najczęściej atakuje wiosną, bo właśnie wtedy kwitnie najwięcej roślin.
Alergia najczęściej atakuje wiosną, bo właśnie wtedy kwitnie najwięcej roślin. Pexels
Większości z nas wiosna kojarzy się z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, spacerami po parku i wycieczkami do lasu. Jednak to, co nam sprawia przyjemność - alergików przyprawia o katar, kaszel i kichanie.

Alergia to nic innego jak reakcja obronna organizmu, który odczytuje zewnętrzny czynnik jako zagrożenie. Zaczyna wtedy produkować przeciwciała, które mają go zniszczyć. Zwykle atakuje wiosną, bo właśnie wtedy kwitnie najwięcej roślin, a to właśnie pyłki traw, drzew i zbóż są najczęstszymi alergenami. Drogą oddechową uczulają także kurz, sierść, zarodniki grzybów oraz pleśń.

Główne objawy alergii wziewnej to:

  • wodnisty katar
  • zatkany nos
  • notoryczne kichanie
  • łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu
  • duszący kaszel
  • uczucie zmęczenia

Alergia nie tylko uprzykrza życie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może również powodować wiele groźnych powikłań.

Niezauważona alergia prowadzi do rozwoju powikłań - polipów nosa czy przewlekłego zapalenia zatok. Podobnie jest w astmie oskrzelowej – większość chorych to alergicy. Jeżeli nie rozpoznamy jej na czas i nie wdrożymy odpowiedniego leczenia może to wprost doprowadzić do rozwoju ciężkiej astmy oskrzelowej, którą już bardzo trudno leczyć - mówi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.

Alergia a koronawirus

Lekarze podkreślają, że szybka diagnoza i leczenie mają kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz – w czasie pandemii koronawirusa. Powodują bowiem, że błona śluzowa nosa staje się bardziej odporna na wniknięcie alergenu, a błona śluzowa układu oddechowego jest lepiej zabezpieczona przed wniknięciem wirusa. A jak odróżnić alergię od koronawirusa? Wspólnymi objawami astmy i koronawirusa są kaszel i duszność. Ale podczas gdy w przypadku astmy oddech jest świszczący i głośny, to w zakażeniu koronawirusem płytki i szybki. Pojawia się zmęczenie i poczucie braku tlenu, kóre występuje również w astmie ale tu dominującą cechą jest trudność z wydychaniem powietrza.

Z alergią można walczyć

Aby złagodzić objawy alergii wystarczy przyjmować odpowiednie leki. Można też poddać się odczulaniu, bo immunoterapia jest jedyną metodą leczenia, która zwalcza nie tylko objawy alergii, ale przede wszystkim jej przyczyny. Warto również zmienić swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia nasilające objawy alergii.

  • sprawdzaj, kiedy ilość danego alergenu w powietrzu będzie największa - warto korzystać ze specjalnym map i kalendarzy pylenia
  • regularnie sprzątaj w domu - ścieraj kurze wilgotną ściereczką, często zmieniaj firany, odkurzaj
  • pozbądź się dywanów - to właśnie one są największym siedliskiem bakterii, kurzu i roztoczy
  • pierz w wysokich temperaturach - pościel i ręczniki zmieniaj co najmniej raz na tydzień i pierz w temperaturze nie mniejszej niż 50 stopni C.**


Alergia nazywana jest chorobą cywilizacyjną, bo występuje już u ponad trzydziestu procent całej populacji i zajmuje trzecie miejsce na liście najczęstszych chorób przewlekłych. W Polsce na różnego rodzaju alergie cierpi w sumie około 12 milionów osób.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto