Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki w ogrodzie i na balkonie. Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w marcu i kwietniu

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Coraz bardziej przyjemne temperatury i pierwsze wiosenne promienie słońca przynoszą spory ruch na działkach i w ogrodach.
Coraz bardziej przyjemne temperatury i pierwsze wiosenne promienie słońca przynoszą spory ruch na działkach i w ogrodach. Pexels
Coraz bardziej przyjemne temperatury i pierwsze wiosenne promienie słońca przynoszą spory ruch na działkach. Miłośnicy ogrodów z wytęsknieniem wyczekiwali oznak budzącej się do życia przyrody. Teraz muszą odpowiednio o nią zadbać. Krzątanina między grządkami trwa, a pracy przy sadzeniu, porządkowaniu i pielęgnowaniu roślin nie brakuje. Od sezonowych prac nie uciekają także wielbiciele zieleni, którzy nie posiadają własnego skrawka ziemi.

Wiosenny ruch na działkach i balkonach

Przycinanie, grabienie, porządkowanie, wysiewanie i sadzenie. Wiosna to dla właścicieli działek i ogrodów bardzo aktywny czas. O co powinniśmy zadbać, aby efekty tych wiosennych porządków doceniać przez cały sezon? Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w najbliższych tygodniach.

Trzeba uważać na wiosenne przymrozki

Pierwszy dzień wiosny już za nami - pora więc zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów, działek oraz balkonów po zimie. Musimy jednak pamiętać, że "w marcu jak w garncu" a "kwiecień-plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata" i wbrew powszechnej opinii - to nie mroźna zima, tylko właśnie wiosenne przymrozki mogą wyrządzić sporo szkód w naszych uprawach. Warto więc dokładnie śledzić prognozy pogody!

Wiosenne prace w ogrodzie ozdobnym

  • Kiedy minie okres mrozów - czyli zwykle pod koniec marca - zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy rośliny. Najlepiej odkrywać je w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić.
  • Wycinamy suche pędy bylin oraz roślin jednorocznych. Usuwamy część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki. Teraz też możemy podzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsce.
  • Przycinanie krzewy owocowe i ozdobne - regularnie cięte mają ładniejszy kształt, obficiej kwitną i są zdrowe. Ostrym sekatorem usuwamy pędy chore, suche, nadłamane i przemrożone, a także te, które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. Tak postępujemy między innymi z jaśminowcami, kalinami, kolkwicjami, krzewuszkami, pięciornikami, pigwowcami oraz agrestem, aronią i porzeczką
  • Uzupełniamy również ubytki kory sosnowej pod iglakami.
  • Trawniki grabimy ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę. Jeżeli jest ona gruba - należy przeprowadzić wertykulację, czyli pociąć darń weltykulatorem lub grabiami o zębach przypominających noże, a następnie dokładnie ją wygrabić. Po takim zabiegu trawa będzie lepiej rosła, bo do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozów.
Przełom marca i kwietnia to dobry czas, aby zadbać o swoje trawniki, krzewy i drzewka. Pexels

Jakie kwiaty sadzimy w marcu?

Pod koniec marca możemy już obsadzać doniczki i skrzynki, które ustawiamy w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. To dobry czas na zasadzenie: celozji, szałwii, werbeny, aksamitki, niecierpka, waleriany, szarłatów. Na około tydzień przed zasadzeniem roślin w ogrodzie wystawiajmy na kilka godzin dziennie sadzonki na dwór lub otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym rosną, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.

Wiosenne prace w ogrodzie: wysiew nasion

  • na przełomie marca i kwietnia, gdy rozmarznie ziemia, wysiewamy: czarnuszki, eszolcje, gipsówki, nagietki, ostróżki jednoroczne
  • w połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, smagliczki, wilce
  • w pierwszej połowie maja wysiewamy: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie

Przeczytaj również:

Wiosenne prace w ogrodzie warzywnym

Jeśli pogoda na to pozwoli, to pierwsze prace w warzywniku powinniśmy zacząć jeszcze w marcu. Po nawiezieniu, przekopaniu i wyrównaniu powierzchni ziemi do gruntu możemy wysiać nasiona: bobu, rzodkiewki, marchwi, szczawi, pietruszki, grochu. W marcu rozpoczynamy również przygotowanie rozsady warzyw delikatniejszych lub przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Do pojemników wysiewamy nasiona papryki, ogórków, pomidorów, selerów, wczesnej kapusty, kalafiora i brokuła. Nieco później, bo w połowie kwietnia, do gruntu wysiewamy cebulę, sałatę, buraki ćwikłowe, kalarepę oraz koper.

Rośliny cebulowe na wiosenny balkon

Jeśli chcemy już wiosną mieć kwitnący balkon, to powinniśmy postawić na rośliny cebulowe. Te gotowe do kwitnięcia pojawiają się w sprzedaży w bardzo dużym wyborze. Do najpopularniejszych, a jednocześnie łatwych w uprawie wiosennych kwiatów, które możemy sadzić na balkonach należą bratki. Są one odporne na zimno i kwitną od marca do czerwca. Bratki lubią słoneczne stanowiska i żyzną ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Równie godne polecenia jako kwiaty balkonowe są:

  • stokrotki
  • niezapominajki
  • pierwiosnki
  • krokusy
  • żonkile

Warto jednak pamiętać, że tak wczesne wystawienie kwiatów na zewnątrz wymaga dokładnej obserwacji pogody. Jeśli tylko zapowiadane są nocne przymrozki - kwiaty trzeba schować do domu.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto