Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirus HCV groźniejszy niż HIV! Sprawdź, kto powinien się zbadać na obecność przeciwciał anty-HCV

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Podstępny i zagrażający zdrowiu oraz życiu wirus HCV jest przenoszony za pomocą krwi. O zakażenie więc nie trudno! Na kolejnych zdjęciach znajdują się sytuacje dnia codziennego, które powinny skłonić do wykonania testu na obecność przeciwciał anty-HCV, których wykrycie we krwi świadczy o infekcji. Warto podjąć ten trud, by zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.
Podstępny i zagrażający zdrowiu oraz życiu wirus HCV jest przenoszony za pomocą krwi. O zakażenie więc nie trudno! Na kolejnych zdjęciach znajdują się sytuacje dnia codziennego, które powinny skłonić do wykonania testu na obecność przeciwciał anty-HCV, których wykrycie we krwi świadczy o infekcji. Warto podjąć ten trud, by zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. 123rf
HCV to bardzo podstępny i przebiegły wirus, gdyż po wniknięciu do organizmu nie daje o sobie znać. Dopiero po wielu latach, gdy doprowadzi do niemałego spustoszenia, swoją obecność manifestuje chorobami, jakie wywołał. Te są bardzo poważne, bowiem dotyczą wątroby – największego gruczołu ludzkiego organizmu, który pełni szereg kluczowych funkcji metabolicznych. Ponieważ wirusem HCV stosunkowo łatwo się zarazić, warto wiedzieć, kiedy należy wykonać test na obecność przeciwciał anty-HCV. Sytuacji jest naprawdę wiele! Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka.

Z powodu chorób wywoływanych przez HCV każdego roku na całym świecie umiera aż 400 tysięcy osób.

Czym jest HCV?

HCV to skrótowa nazwa stosowana w odniesieniu do otoczkowego wirusa RNA, który przyczynia się do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ta choroba może mieć ostry lub przewlekły przebieg, a jej zbagatelizowanie (co często ma miejsce z powodu niewiedzy) prowadzi do:

  • trwałego uszkodzenia miąższu wątroby,
  • marskości wątroby,
  • raka wątrobowokomórkowego,
  • i jest jedną z najczęstszych przyczyn konieczności wykonania przeszczepu wątroby.

Zgodnie z ostatnim raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje ponad 71 mln ludzi zakażonych wirusem HCV. Ta szokująca liczba jest prawdopodobnie mocno niedoszacowana, czego jednym z powodów jest brak możliwości zbadania każdej osoby na świecie. Państwowa Inspekcja Sanitarna ocenia, że w Polsce liczba osób zakażonych sięga 200 tysięcy. Niestety nawet 75 procent z nich nie wie, że nosi w sobie tak groźnego wirusa!

Przejdź do galerii i przekonaj się, czy możesz należeć do grona osób zakażonych HCV

Nobel za opisanie wirusa HCV

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Naukowcy otrzymali ją za opisanie budowy i sposobu, w jaki wirus HCV przyczynia się do rozwoju chorób miąższu wątroby. To przełomowe odkrycie pozwoliło opracować leki przeciwwirusowe, które mogą całkowicie wyleczyć pacjentów. Ponadto stanowi punkt zwrotny do stworzenia receptury szczepionki chroniącej osoby zdrowe przed infekcją HCV, o którą nie trudno. Warto nadmienić, że jeszcze 5 lat temu (w roku 2015) WZW typu C było uznawane za przewlekłą chorobę z nikłymi szansami na całkowite wyleczenie!

Diagnostyka i wyniki

Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu C jest najczęściej przypadkowa, ponieważ wirus HCV przez wiele lat nie daje o sobie znać. W utajeniu może rozwijać się nawet trzy dekady, by swoją obecność zamanifestować chorobą w bardzo zaawansowanym stopniu rozwoju.

Pierwsze symptomy mogące wskazywać na infekcję są niespecyficzne. To m.in. senność, zmęczenie i rozkojarzenie, a te w innych porach roku niż lato czy wiosna, łatwo przypisać jesiennej chandrze.


Badanie anty-HCVWarto mieć świadomość, że wykonanie testu na HCV w wielu placówkach jest bezpłatne, a samo badanie trwa tylko 15 minut! Wystarczy bowiem kilka kropel krwi, które zostają zaaplikowane na jednorazowy test. Po zaledwie kwadransie o wyniku informuje pielęgniarka. Jeśli jest negatywny – nie ma potrzeby wykonywania bardziej szczegółowego badania krwi. W przeciwnym razie materiał do nich zostanie od razu pobrany.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto zbadać się na obecność przeciwciał anty-HCV, zapoznaj się z poniższą galerią. Dowiesz się z niej, czy znajdujesz się w grupie ryzyka!

Źródła:
WHO (dostęp: 6.10.20r.)

ZOBACZ: 5.10.2020 roku przyznano nagrodę Nobla naukowcom, którzy odkryli wirusa HCV wywołującego żółtaczkę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wirus HCV groźniejszy niż HIV! Sprawdź, kto powinien się zbadać na obecność przeciwciał anty-HCV - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto