Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Gmina dokłada do nowego pieca, ale zmienią się zasady

Jacek Patalas
Zadymione powietrze to w okresie zimowym problem wielu polskich miast
Zadymione powietrze to w okresie zimowym problem wielu polskich miast arch. Polska Press
W 2018 r. podpisano 34 umowy o gminną dotację na wymianę źródeł ogrzewania na ponad 142 tys. zł. W tym roku było 49 umów na 217 tys. Jak widać, obie tegoroczne liczby są znacznie większe. Będą jednak zmiany w uchwale rady dotyczącej zasad udzielania takiego wsparcia.

Oficjalnie nazywa się to dotacja celowa z budżetu gminy na przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza, realizowane na terenie miasta i gminy Wolsztyn.

Wniosków przybywa

W ubiegłym roku chętnych na takie pieniądze było 37, jednak ostatecznie jeden wniosek odpadł ze względów formalnych, a dwie osoby same się wycofały z podpisania dokumentów.

Justyna Mikołajewska, naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego informuje, że w 2019 liczba wniosków znacznie się zwiększyła, wpłynęły bowiem 62 takie pisma (27 od mieszkańców miasta, a 33 ze wsi).

Komisja do spraw naboru sprawdziła wnioski pod względem formalnym, oceniając m.in. kompletność wymaganych załączników, złożenie wniosku na właściwym formularzu, poprawność od strony rachunkowej i kompletność wypełnionych danych.

Efektem prac tego gremium było podpisanie 49 umów na łączną kwotę 217 tysięcy (22 umowy - miasto, 27 - wsie).

Jednak dotychczasowy okres realizacji uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie (z maja 2018 r.) pokazał, że należy doprecyzować zapisy druku wniosków o udzielenie dotacji oraz tego, który jest stosowany do jej rozliczenia.

Zmiany, zmiany...

Naczelnik Mikołajewska wyjaśnia, że pozwoli to bowiem na uniknięcie problemów z interpretacją dokumentów przedkładanych przez wnioskodawców oraz konieczności dodatkowych uzupełnień wniosków.

Projektowane załączniki obejmują te zagadnienia, w tym m.in. dotyczące spraw własnościowych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia czy źródeł ciepła stosowanych przed dofinansowaniem.

- Ponadto, w związku ze zobowiązaniami gminy w zakresie redukcji zanieczyszczeń do atmosfery, zaproponowano zaostrzenie wymogów dotyczących możliwości dofinansowania nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, to jest udzielanie dofinansowania wyłącznie w sytuacji braku możliwości podłączenia do sieci gazowej - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Byłoby więc tak, że w przypadku wymiany źródła ciepła na kocioł na paliwo stałe należy dołączyć zaświadczenie z właściwego zakładu gazowniczego o braku możliwości podłączenia do sieci gazowej.

We wtorek (10.12) nad projektem zmian w uchwale pochylą się członkowie Komisji Budżetu i Rozwoju Gminy Rady Miejskiej. Ostateczna decyzja zapadnie na grudniowej sesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto