Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypalasz? Zabijasz! Na skutek wypalania nieużytków giną zwierzęta i ludzie

Informacja prasowa
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Archiwum Polskapresse
W ostatni weekend lubuscy strażacy blisko 350 razy wyjeżdżali do pożarów traw. W Polsce na skutek wypalania nieużytków zginęły 2 osoby, a kilka doznało poważnych oparzeń. Wojewoda Marcin Jabłoński wspólnie z Państwowa Strażą Pożarną apelują – nie wypalaj trawy.

Wojewoda wraz z lubuskim strażakami rozpoczyna akcję, która ma celu zwrócić uwagę na ten problem. Marcin Jabłoński polecił Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty rozpropagowanie w szkołach plakatów i materiałów informacyjnych związanych z tym niebezpiecznym procederem.

Swoją pomoc w zakresie profilaktyki zaoferowali strażacy. - Każda placówka, która chce zorganizować lekcje na temat niebezpieczeństwa związanego z wypalaniem traw może się zgłosić do komend w swoich miastach. Wystarczy wykonać telefon i ustalić termin – podkreśla Dariusz Żołądziejewski rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. i zachęca do współpracy.

Leśnicy przestrzegają przed wypalaniem traw
Wojewoda Marcin Jabłoński poprosił również o pomoc Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stefana Regmunta. W specjalnym liście przesłał apel, który duchowni mają odczytać podczas ogłoszeń parafialnych na mszach świętych. – Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby odbiorców. Mamy nadzieję, że wszyscy aktywnie włączą się w akcje – mówi P. Siminiak rzecznik prasowy wojewody.

Tymczasem wypalanie traw to nie tylko skutki zgubne dla środowiska. Za ten proceder można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

SKUTKI WYPALANIA TRAW:

·

Do atmosfery przedostają się związki chemiczne będące truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami;

·

Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów,
a w konsekwencji obniżenie plonów roślin;

·

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki;

·

Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren;

·

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). (www.straz.gov.pl)

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto