Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie ptasią grypą na terenie powiatu gorzowskiego. Hodowcy muszą być czujni

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Służby weterynaryjne przestrzegają przed rosnącym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków na terenie powiatu gorzowskiego.
Służby weterynaryjne przestrzegają przed rosnącym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków na terenie powiatu gorzowskiego. Pexels
Rośnie zagrożenie wystąpienia grypy ptaków na terenie powiatu gorzowskiego. Choć ryzyko wybuchu ogniska choroby jest niewielkie, a wirus nie pojawił się w żadnym gospodarstwie, to służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o wprowadzenie środków ostrożności.

Zagrożenie grypą ptaków

Podwyższone ryzyko wystąpienia wysoce zakaźnej grypy ptaków ma związek z odnotowanymi przypadkami tej choroby na terenie sąsiedniego województwa zachodniopomorskiego, gdzie w ostatnim czasie odkryto ją w dwóch dużych fermach indyków. Przenoszeniu się niebezpiecznego wirusa sprzyjają także trwające migracje dzikiego ptactwa, które w tym roku opóźniła wyjątkowo ciepła jesień.

Każde ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego. Powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada i skutkuje ograniczeniami wpływającymi na funkcjonowanie hodowców i zakładów. Dlatego kluczowe znaczenie mają wspólne działania i wysiłek hodowców drobiu na rzecz zabezpieczenia swoich gospodarstw przed wniknięciem wirusa - mówi Witold Hącia, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie.

Kluczem jest profilaktyka

Dlatego służby weterynaryjne przypominają gospodarzom o obowiązujących zasadach bioasekuracji. Hodowcy drobiu mają już spore doświadczenie w ich stosowaniu, ale teraz powinni zachowywać szczególną ostrożność oraz skrupulatnie przestrzegać bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest, aby utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Szczególnie istotne jest również pojenie ptaków gospodarskich w taki sposób, żeby ptaki wolnożyjące nie miały dostępu do poideł oraz unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa. Należy również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu paszy, która powinna być zabezpieczona w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem - dodaje Witold Hącia.

Służby weterynaryjne przypominają również o stosowaniu w gospodarstwie odzieży, obuwia ochronnego i mat dezynfekcyjnych, a także o przestrzeganiu zasad higieny. Chodzi przede wszystkim o mycie i odkażanie rąk, a także narzędzi i sprzętu używanego do obsługi zwierząt.

Hodowcy drobi powinni skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Hodowcy drobi powinni skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
PIW w Gorzowie

Wirusa przenoszą dzikie ptaki

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, której nosicielami są dzikie ptaki związane głównie ze środowiskiem wodnym, a więc kaczki, gęsi oraz łabędzie. Jest groźna z uwagi na wysoką śmiertelność ptaków, szczególnie wśród stad indyków i kur, jak i łatwość rozprzestrzeniania się oraz brak możliwości leczenia. Drób hodowlany może się zakazić, jeśli korzysta z tych samych zbiorników wodnych albo pastwisk, gdzie bytowały ptaki dzikie. Wirus może przeżyć w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto