Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz podlewania ogródków w Witnicy i Bogdańcu. Wszystkiemu winna... susza

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W gminach Witnica i Bogdaniec obowiązuje czasowy zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wodą z gminnego wodociągu.
W gminach Witnica i Bogdaniec obowiązuje czasowy zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wodą z gminnego wodociągu. Pexels
Śnieżna zima i deszczowy początek roku poprawiły sytuację hydrologiczną w kraju, ale to nie oznacza, że zniknął problem suszy. Niski poziom wody w rzekach i studniach oznacza, że w wielu miejscach zaczyna jej po prostu brakować. Dlatego niektóre gminy wprowadzają zakazy podlewania ogrodów przydomowych, działkowych i terenów zielonych.

Są problemy z dostawą wody

Od kilku dni taki zakaz obowiązuje w gminie Witnica. Tam bezdeszczowa pogoda i związane z nią większe zapotrzebowanie mieszkańców na wodę powodują obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej i problemy w ciągłości dostaw.

Wprowadzone ograniczenie pozwoli na ustabilizowanie ciśnienia wody w sieci. Gwałtowny wzrost poboru wody może powodować wtórne zanieczyszczenie wody w sieci i pogorszenie jej parametrów u odbiorców - można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Gminy w Witnicy.

I rzeczywiście - problem zanieczyszczonej wody wraca w Witnicy jak bumerang. Każdego roku, kiedy tylko zaczynają się pierwsze upały, woda w kranach zamienia się w brązową i mętną ciecz. To wina przestarzałej sieci wodociągowej, która zgodnie z zapowiedziami gminnych władz - niebawem ma zostać zmodernizowana.

Zakaz jest również w Bogdańcu

Ósmego czerwca taki zakaz wprowadzono także w gminie Bogdaniec. Obowiązuje on w godzinach od 6:00 do 24:00 aż do odwołania. To znaczy, że w tym czasie dozwolone jest wykorzystywanie wody jedynie do picia, przyrządzania posiłków czy mycia się. Wodą z sieci wodociągowej nie wolno natomiast:

  • podlewać kwiatów i trawy
  • napełniać basenów ogrodowych
  • myć samochodów

Za złamanie zakazu może grozić kara

Możliwość wprowadzenia przez gminy zakazu używania wody do pewnych celów reguluje ustawa o samorządzie gminnym oraz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Nie każdy ma tego świadomość, ale za złamanie takiego zakazu może grozić kara. W wyjątkowych sytuacjach może ona wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Przeczytaj też:

Koszą rzadziej i sieją kwietne łąki

Problem suszy dotyka jednak nie tylko mniejszych miejscowości, ale również większych miast. Tak jest między innymi w Gorzowie, który walczy z nim rzadszym koszeniem trawników oraz tworzeniem łąk kwietnych. Jak się bowiem okazuje - wysokie i różnorodne gatunkowo trawy rozluźniają swoimi korzeniami ziemię i ułatwiają wnikanie nadmiaru wody w czasie opadów oraz chronią ją przed zbyt szybkim odparowaniem. Nieskoszony trawnik może być latem chłodniejszy od asfaltu czy gołej ziemi nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto