Zawodnik Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik trzecim żużlowcem na świecie!

Jarosław Miłkowski
Brązowy medal to największy sukces Bartka Zmarzlika.
Brązowy medal to największy sukces Bartka Zmarzlika. Archiwum "GL"
Brązowy medali mistrzostw świata dla Bartosza Zmarzlika, 21-letniego zawodnika Stali Gorzów. Tytuł drugiego wicemistrza świata na żużlu wywalczył podczas kończącego cykl Grand Prix turnieju w australijskim Melbourne.

Walko o medale tegorocznego cyklu Grand Prix trwała do ostatniego biegu zawodów rozgrywanych w sobotę 22 października. Co prawda już w pierwszym swoim starcie tytuł indywidualnego mistrza świata zapewnił sobie Amerykanin Greg Hancock, to cały czas o srebrny i brązowy krążek walczyli: Tai Woffinden (Wielka Brytania), Bartosz Zmarzlik oraz Chris Holder (Australia).

21-latek ze Stali Gorzów przed sobotnim turniejem w Melbourne miał dziesięć punktów straty do drugiego w klasyfikacji Jasona Doyle'a, dwa oczka straty do Woffindena oraz cztery punkty przewagi nad Holderem. O ile pierwszy z nich nie mógł dopisać do swojego konta żadnego oczka, bo w przedostatnim turnieju Grand Prix w Toruniu doznał kontuzji, o tyle cała Holder, Zmarzlik i Woffinden szli przez turniej niemal łeb w łeb.

Zmarzlik z podium mógł cieszyć się już po swoim pierwszym biegu półfinałowym. Miał wówczas 14 oczek. Tyle samo, co Holder, który tak jak stalowiec awansował do finału. W ostatnim biegu dnia 21-letni junior Stali mógł nawet wywalczyć srebrny medal. Kluczem do tego było jednak przyjechanie do mety tuż przed Woffindenem (wówczas doszłoby pomiędzy nimi do barażu) albo wyprzedzenie Brytyjczyka o dwie pozycje (wówczas lepszy byłby Zmarzlik). Gorzowianin przegrał jednak start i choć do mety dojechał na trzecim miejscu, to nie udało mu się wyprzedzić Woffindena. Zawody wygrał Holder. Hancock po zdobyciu tytułu wycofał się z turnieju na znak protestu przeciwko niesłusznemu jego zdaniem odebraniem mu punktów za przepuszczenie w jednym z biegów Holdera.

Brązowy medal to największy sukces Bartosza Zmarzlika w jego karierze. W cyklu Grand Prix jako pełnoprawny uczestnik zadebiutował w tym roku.

Zmarzlik to trzeci wychowanek Stali Gorzów, który wywalczył medal indywidualnych mistrzostw świata. Przed nim byli Edward Jancarz (w 1968 wywalczył brąz) oraz Zenon Plech (w 1973 był trzeci, a w 1979, gdy był już zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk, zdobył srebro).