Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia Katyńska wciąż przeraża swoim okrucieństwem. Gorzów wspomina jej ofiary

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Gorzowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
W Gorzowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Lubuski Urząd Wojewódzki
Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD przystąpili do zaplanowanej i dobrze przemyślanej zbrodni. Strzałem w tył głowy zamordowali ponad 20 tysięcy polskich obywateli. Wśród ofiar była elita narodu. Oficerowie, lekarze, urzędnicy państwowi oraz profesorowie wzięci do niewoli po rosyjskiej agresji na Polskę. Ich ciała wrzucano do dołów wykopanych w lasach pod Katyniem, Miednoje i Charkowem. Choć od tych tragicznych wydarzeń minęły już 83 lata, to Zbrodnia Katyńska do dziś przeraża swym okrucieństwem.

Gorzów pamięta o sowieckim mordzie

W czwartek (13 kwietnia) w Gorzowie odbyły się obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Hołd ofiarom sowieckiego mordu oddali między innymi przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji.

Ta decyzja brzmiała: rozstrzelać, a w jej uzasadnieniu napisano, że są zaciekłymi wrogami państwa sowieckiego. Zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Wrzucani jeszcze z orłami na guzikach mundurów do głębokich dołów. Zostali zamordowani bez sądu, bez wyroku z pogwałceniem międzynarodowych praw i wszelkich konwencji cywilizowanego świata. Chcemy o tym pamiętać, mimo że pamięć o tych wydarzeniach starano się wymazać. Ona miała zniknąć i w polskiej historii miało jej nie być. Ale byli ludzie, którzy mówili o prawdzie katyńskiej, mimo że było to karane nawet więzieniem. Dzisiaj oddajemy hołd ofiarom tego sowieckiego mordu i dziękujemy za ich bohaterstwo - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

To nasze obywatelskie zobowiązanie

O tym, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed ponad osiemdziesięciu lat i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, by trwała jak najdłużej mówił również Marek Surmacz, wnuk zamordowanego w Katyniu oficera Alojzego Banacha.

To jest nasze obywatelskie zobowiązanie, żeby czcić pamięć tych, którzy wtedy zostali brutalnie zamordowani. Trzeba wspominać o tym, bo to było ponad dwadzieścia tysięcy znamienitych obywateli - kadra wojskowa, duchowni, nauczyciele i lekarze. Naszym zobowiązaniem jest mówić o tym, przypominać i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom, bo o tym nie tylko nie można zapominać, ale trzeba ciągle wyciągać właściwe wnioski - mówi Marek Surmacz.

Uroczystości 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się na cmentarzu przy ulicy Żwirowej w Gorzowie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto