Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra/Gorzów. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. W lubuskich szpitalach coraz więcej młodych pacjentów!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Dodatkowe łóżka ma też między innymi 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach oraz jego filia w Żaganiu.
Dodatkowe łóżka ma też między innymi 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach oraz jego filia w Żaganiu. 105. KSW w Żarach
Wciąż rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. Coraz gorzej jest w Lubuskiem, w którym od najbliższego poniedziałku będzie obowiązywał lockdown. To z powodu utrzymującego się wysokiego wskaźnika zachorowań w regionie. Do szpitali trafia też coraz więcej młodych pacjentów.

W ciągu minionej doby w województwie lubuskim przybyło 751 nowych przypadków. Ogólna liczba łóżek dla pacjentów z Covid-19 w Lubuskiem wynosi obecnie 956. Zajętych jest 651. W województwie mamy 77 respiratorów, a zajętych jest 55 z nich.

Jak wygląda sytuacja w szpitalach?

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie przebywa aktualnie 186 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem. Na zakaźnym oddziale intensywnej terapii leczonych jest natomiast 13 pacjentów. Od dziś placówka ma mieć w gotowości 272 łóżka covidowe.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od kilku tygodni również notuje wzrost liczby pacjentów z Covid-19. Obecnie leczonych jest tam 125 osób. To o dziewięć więcej niż wczoraj.

  • Na oddziale zakaźnym zajęte są 32 z 35 dostępnych łóżek
  • W szpitalu tymczasowym jest 19 pacjentów na łóżkach respiratorowych
  • 74 osoby przebywają na oddziale obserwacyjno-zakaźnym - większość z nich musiała zostać poddana tlenoterapii
Zdecydowana większość z nich była niegroźna, tzn. dotyczyła zaczerwienienia i krótkotrwałej bolesności w miejscu wkłucia.

Niestety, z czasem zaczęto odnotowywać więcej, niepożądanych reakcji i bardzo poważnych. Przykład? W Zielonej Górze w 20 minut po szczepieniu kobieta zemdlała w swoim samochodzie. Konieczna była jej hospitalizacja. U innych osób stwierdzono m.in. zasinienie kończyn, dużą zmianę ciśnienia albo wysypkę.

Poznaj wszystkie niepożądane reakcje po szczepionce przeciwko COVID-19, jakie stwierdzono w naszym regionie. CZYTAJ DALEJ >>>

WIDEO: Rekompensaty za niepożądane odczyny poszczepienne. Powstaje fundusz kompensacyjny

Lubuskie. Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID-19 w r...

Wczoraj w Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze uruchomione zostały 24 dodatkowe łóżka, a w kolejnych dniach będą się pojawiać kolejne. W sumie od najbliższego poniedziałku działać ma tam około 130 łóżek - w tym 25 respiratorowych oraz 10 pediatrycznych.

Zmiany w szpitalu w Sulechowie

Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w województwie lubuskim konieczne było ponowne przekształcenia szpitala w Sulechowie w szpital covidowy. Lecznica ma zapewnić pacjentom zakażonym lub podejrzanym o zakażenie 87 łóżek.

Od października ubiegłego roku jako covidowy działa też Szpital Powiatowy w Drezdenku. Placówka dysponuje w sumie 126 miejscami dla chorych, a obecnie przebywa w niej 123 pacjentów. To osoby z różnych części województwa, ale jak dowiadujemy sie w lecznicy - w ostatnich dniach bardzo wzrosła tu liczba chorych głównie z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. W szpitalu zajęte są też prawie wszystkie miejsca na oddziale intensywnej opieki medycznej - wolne jest tylko jedno.

Są dodatkowe łóżka w Żarach i Żaganiu

W filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu został utworzony pododdział przy oddziale pulmonologii z bazą dodatkowych 28 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Oznacza to zabezpieczenie łącznie 76 łóżek covidowych w tej lokalizacji. Więcej łóżek ma też oddział chorób wewnętrznych 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach - teraz jest ich 34. W sumie lecznica zapewnia więc 110 łóżek, w tym 7 respiratorowych. Wolnych jest tu obecnie jeszcze 28 łóżek.

W szpitalach coraz więcej młodych

Do tej pory to pracownicy służby zdrowia i seniorzy byli grupą najbardziej narażoną na zachorowanie na Covid-19. Obecnie do szpitali trafia jednak coraz więcej młodych pacjentów. To głównie osoby w wieku 30-40 lat. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze zwracają uwagę na kilka czynników.

Starsze osoby z chorobami współistniejącymi nadal stanowią najliczniejszą grupę pacjentów, ale od pewnego czasu rzeczywiście obserwujemy taką tendencję i wyraźny wzrost młodych pacjentów, którzy są hospitalizowani. Co istotne - również przebieg ich choroby jest cięższy, niż miało to miejsce do tej pory. Być może to efekt tego, że zbyt długo nie przyznawali się do choroby, przechodzili ją, zbyt długo podejmowały leczenie na własną rękę, a do lekarza zgłaszają się już z bardzo ciężkimi objawami - mówi Tomasz Sakowski, lekarz.

Dlatego lekarze apelują, żeby nie bagatelizować żadnych oznak choroby i pamiętać, że wirus mutuje i objawy, które daje również mogą się zmieniać. Obecnie charakterystycznym objawem zakażenia, który nie występował wcześniej - jest niezwykle silny ból gardła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto