Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł nauczyciel akademicki AJP w Gorzowie. Były wykładowca ZWKF AWF czy radny Drezdenka Ludwik Lipnicki

Alan Rogalski
Alan Rogalski
Józef Lipnicki
Józef Lipnicki Krzysztof Korsak
31 stycznia zmarł nauczyciel akademicki AJP w Gorzowie. Były wykładowca ZWKF AWF czy radny Drezdenka Ludwik Lipnicki. Ten przyrodnik i poeta miał 73 lata.

Dr hab. prof. nadzw. Ludwik Lipnicki (1947 – 2021) był absolwentem UMK w Toruniu. Urodził się w miejscowości Łubianka koło Gorzowa. Mieszkał i zmarł w Drezdenku. Był uczniem Zygmunta Tobolewskiego – prekursora lichenologii polskiej. Swoje badania koncentrował głównie na obszarze Borów Tucholskich i Borów Lubuskich. Prowadził także badania za granicą, m.in. na Wyspach Owczych i w Ameryce Północnej. Zajmował się głównie porostami.

Ekolog, zajmował się ochroną przyrody nie tylko w regionie lubuskim. Był prekursorem praktycznej ochrony porostów i twórcą pierwszych obiektów poświęconych ochronie porostów - rezerwatu Bór Chrobotkowy im. prof. Z. Tobolewskiego oraz lichenologicznych pomników przyrody. Opracował listę zagrożonych porostów Borów Tucholskich. Był znanym, szczególnie w Borach Tucholskich i na Ziemi Lubuskiej, propagatorem wiedzy lichenologicznej i ekologicznej oraz autorem studium dotyczącego procesów sukcesyjnych porostów na podłożach o cechach pionierskich oraz redaktorem monografii Lichen protection - Protected lichen species. Napisał kilka popularnych kluczy do oznaczania porostów i kilkadziesiąt artykułów naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach.

Jako aktywny działacz na rzecz ochrony przyrody był członkiem wielu gremiów i rad naukowych i społecznych. Był współtwórcą ponad 30 rezerwatów przyrody, parku narodowego „Bory Tucholskie" i licznych innych obiektów chronionych. Należał do członków-założycieli Podsekcji i Sekcji Lichenologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Profesor Ludwik Lipnicki był wspaniałym pedagogiem, wychowawcą, nauczycielem. Jego studenci i uczniowie zawsze wspominają jego fantastyczne i interesujące zajęcia. Był wieloletnim pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w ZWKF w Gorzowie Wlkp., początkowo kierował Pracownią, a następnie Zakładem Biologii i Ochrony Przyrody. Wchodził w skład Rady Instytutu i Rady Wydziału ZWKF.

Jako prozaik i poeta był członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia ZAIKS. Debiutował w 1986 roku wierszem na łamach "Przyrody Polskiej". Wydał m.in.: O tym ci powiem (1991, tomik wierszy), Zapięła się jesień (1994, wiersze), Na niebie na ziemi (2002, proza poetycka), Pan Iko. Powieść na wtorek (2007, powieść) i Łapacz snów (2011, wiersze). Także autor licznych reportaży literackich, wierszy i opowiadań publikowanych w czasopismach. Był członkiem pierwszego zespołu redakcyjnego czasopisma "Lamus" w Gorzowie. Dwukrotnie został laureatem II nagrody w kategorii prozy w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego oraz Laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

Pan Profesor był świetnym organizatorem, duszą towarzystwa, grał świetnie na gitarze, wyśpiewywał piękne ballady, przede wszystkim Leonarda Cohena. W życiu prywatnym był szczęśliwym mężem, ojcem trzech córek i dziadkiem.

Pogrzeb odbędzie się 4 lutego w Drezdenku. Rozpocznie się o godz. 13.00 mszą świętą w Kościele Przemienienia Pańskiego, a następnie odbędzie się pożegnanie na cmentarzu.

Źródło: gorzow.awf.poznan.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto