Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki 7. edycji budżetu obywatelskiego. Sprawdźcie na które projekty głosowali bełchatowianie

Adam Kieruzel
Wiceprezydent Bełchatowa i Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych podsumowali tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego
Wiceprezydent Bełchatowa i Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych podsumowali tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego Adam Kieruzel
2657 mieszkańców w ciągu ośmiu dni oddało swój głos w ramach 7. edycji budżetu obywatelskiego. Wśród projektów twardych 646 głosów otrzymał projekt pn. "Przytorze - remont, rozbudowa i ogrodzenie placu zabaw". W projektach miękkich najwięcej, bo 754 głosy padły na sterylizację (kastrację) kotów i psów właścicielskich oraz ich chipowanie

W tym roku złożono 6 projektów twardych i 4 projekty miękkie. Na te pierwsze łącznie oddano 2516 głosów, a na miękkie niewiele mniej, bo 2286.

Spośród projektów twardych zwyciężył pomysł remontu, rozbudowy i ogrodzenia placu zabaw przy ul. Padarewskiego na osiedlu Przytorze. Koszt tego projektu wynosi 290 tys. złotych.

Drugi był projekt pn. "Zielone Grocholice", który uzyskał zaledwie osiem głosów mniej od zwycięskiego. Koszt jego realizacji wynosi 700 tys. złotych.

Trzecie miejsce zajęła inicjatywa pn. "Przystosowanie Lodowiska Miejskiego do jazdy na rolkach i wrotkach w sezonie letnim". Za tym pomysłem głosowało 527 osób, a koszt jego realizacji miałby wynieść 700 tys. złotych.

- Jeżeli chodzi o lodowisko, to chcielibyśmy niekoniecznie w takiej formie, jaką zaprezentowali wnioskodawcy, ale choć częściowo zrealizować ten projekt - tłumaczy Łukasz Politański. - Jest to bardzo fajny pomysł - dodaje.

Czwarte miejsce zajęła "Modernizacja placu zabaw na os. Budowlanych - Color Kids" (koszt: 350 tys. złotych, 327 głosów), piąte "Plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną na osiedlu Budowlanych obok bloku 10 i 12" (koszt: 350 tys. złotych, 259 głosów), a szósty to "Doposażenie Centrum Aktywności Seniora Cafe Senior Raj w sprzęt do ćwiczeń" (koszt: 10 tys. złotych, 119 głosów)

Wśród projektów miękkich wygrał i zdobył 754 głosy projekt pn. "Sterylizacja (kastracja) kotów i psów właścicielskich, chipowanie", którego koszt to 50 tys. złotych.

- Przy planowaniu budżetu komórka merytoryczna ustali procedurę realizacji tego zadania - zaznacza Iwona Nowak, Dyrektor Wydział Spraw Społecznych. - Zaczęliśmy juz rozmawiać na temat realizacji projektów, ale zanim cokolwiek powiemy, chcielibyśmy ustalić kwestie formalno-prawne - dodał wiceprezydent Politański.

Drugi był pomysł pn. "Zdrowie na PLUS", który obejmowałby działania profilaktyczne z zakresu wad postawy, czy kardiologii. Otrzymał on 652 głosy, a jego koszt to również 50 tys. złotych.

- Jest to projekt jak najbardziej prozdrowotny - skomentował Łukasz Politański.

Trzeci był projekt "Grocholice Łączymy Pokolenia" (koszt: 40 tys. złotych, 546 głosów), a czwarty "Artystyczny Bełchatów" (koszt: 50 tys. złotych, 334 głosy).

Jeżeli wszystko przebiegnie bez większych problemów, to realizacja wybranych projektów rozpocznie się w 2020 roku.

- Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, ale jeśli zadzieje się coś, co nie pozwoli nam na realizację któregoś projektu, to wówczas będą one dokończone w roku 2021 - wyjaśnia Iwona Nowak.

Ponadto jednym z nietypowych projektów, który nie będzie realizowany w ramach budżetu obywatelskiego, jest butelkomat.

- Miasto będzie próbowało pozyskać jednak inne środki na ten cel i będziemy chcieli, aby butelkomaty na terenie miasta ruszyły, bo jest to ciekawy pomysł - podkreśla dyrektor Nowak.

Kobiety głosowały częściej niż mężczyźni

W tym roku po raz pierwszy ruszyła specjalna aplikacja do głosowania. Okazało się, że był to dobry wybór, ponieważ firma zewnętrzna przedstawiła statystykę głosowania, co jest zupełną nowością.

Przykładem jest informacja o tym, że w głosowaniu częściej udział brały kobiety niż mężczyźni. Ponadto zniesiona została granica 16. roku życia i na projekty głosować mogli wszyscy mieszkańcy Bełchatowa bez podziału na kategorie wiekowe. W siódmej edycji budżetu obywatelskiego najczęściej swoje zdanie wyrażały osoby w okolicach 18. roku życia.

- Cieszymy się, że jest zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy chcą partycypować w podejmowanych przez miasto działaniach. Bełchatowianie mają wygospodarowaną pulę środków na ich potrzeby i w ten sposób mają możliwość zdecydować o tym, jak ma wyglądać Bełchatów - mówi Łukasz Politański. - Jesteśmy jedną wspólnotą. Im więcej osób angażuje się w życie tym lepiej - dodaje wiceprezydent.

TUTAJ można znaleźć pełne wyniki 7. edycji budżetu obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto