Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy gorzowianie czują się bezpiecznie? Na co skarżą się najczęściej?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Gorzowianie najczęściej skarżą się na przekraczanie dozwolonej prędkości.
Gorzowianie najczęściej skarżą się na przekraczanie dozwolonej prędkości. KWP Gorzów
Ponad połowa mieszkańców nie czuje się w Gorzowie bezpiecznie. I to pomimo tego, że w czasie pandemii przestępczość jest mniejsza niż wcześniej.

52,7 proc. mieszkańców nie czuje się w Gorzowie bezpiecznie. Tak wynika z przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego tego roku badań wśród gorzowian.
17,7 proc. ankietowanych zdecydowanie nie czuje się w mieście bezpiecznie, a 35 proc. osób, odpowiedziało, że raczej nie czuje się bezpiecznie.
Tych, którzy nie mają zastrzeżeń do poczucia bezpieczeństwa w Gorzowie, jest 47,3 proc. Zdecydowanie bezpiecznie czuje się tylko 6,7 proc. ankietowanych, a raczej bezpiecznie - 40,6 proc.

Badania wśród gorzowian zostały przeprowadzone na potrzeby Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego, który powstał na lata 2022-2024. Ma on zostać przyjęty na dzisiejszej sesji rady miasta. Odbędzie się ona w formie zdalnej (sala sesyjna jest bowiem wykorzystywana na punkt wsparcia dla uchodźców). Początek o 14.00. Mieszkańcy mogą śledzić obrady na stronie um.gorzow.pl.

Denerwuje nas przekraczanie prędkości

Co wynika z przeprowadzonej kilka tygodni temu ankiety? Zdaniem gorzowian największymi zagrożeniami w mieście jest niszczenie mienia i chuligaństwo, bójki i pobicia oraz zagrożenia w ruchu drogowym. Te ostatnie najbardziej widoczne są w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 54,4 proc. z 2135 zgłoszeń dotyczyło bowiem przekraczania dozwolonej prędkości. 25,7 proc. zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania. A 5,5 proc. - spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Gorzowianie uważają, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na poprawę bezpieczeństwa w mieście jest monitoring (a w dalszej kolejności patrole policji i oświetlenie ulic). Urzędnicy z podpowiedzi mieszkańców zamierzają skorzystać. W programie zapobiegania przestępczości, który dziś ma zostać przyjęty, zapisali, że będą pozyskiwać pieniądze na rozbudowę monitoringu wizyjnego (przypomnijmy: że nowy monitoring jest w Gorzowie od kilku miesięcy).

Mamy spadek przestępczości

Co ciekawe, choć ponad połowa mieszkańców nie czuje się w Gorzowie bezpiecznie, to przestępczość w mieście jest niższa niż kilka lat temu. W całym zeszłym roku odnotowano w mieście 4285 przestępstw, natomiast w 2020 roku było ich 4174. To dane, które - prawdopodobnie z powodu pandemii - są niższe niż w latach wcześniejszych. W latach 2018-2019 w Gorzowie notowano ponad 4,5 tys. przestępstw. W roku 2017 nie było ich jednak więcej niż 4 tys.

Najniższe w ostatnich pięciu latach były też dane dotyczące przestępczości w kategoriach najbardziej uciążliwych społecznie. Zalicza się do nich: kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże samochodów, uszkodzenia mienia i uszczerbki na zdrowiu. W zeszłym roku były łącznie 1272 takie przestępstwa. Warto odnotować, że zgłoszono tylko 62 kradzieże samochodów. To aż o 45 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Dodajmy przy okazji, że wykrywalność przestępstw rośnie. Jeszcze w 2020 roku był spadek do 66,5 proc. W zeszłym roku wykryto natomiast 73,6 proc. sprawców przestępstw.
Przez cały zeszły rok policja podjęła 24521 interwencji. Wychodzi więc, że policjanci interweniowali 67 razy dziennie.

Czytaj również:
Koronawirus. Pustoszeje szpitalny oddział covidowy w Gorzowie |29 MARCA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto