Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie chwalą to miejsce. Tężnia solankowa w Sławie oblegana przez turystów i mieszkańców

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Mimo, że to miejsce jest czynne już dwa lata, wciąż wiele osób widzi je pierwszy raz. Każdy jest zachwycony. A po południu robi się tłoczno. W Sławie zainteresowaniem turystów i mieszkańców cieszy się tężnia solankowa.

Warto zobaczyć w Sławie. Tężnia solankowa

Montaż tężni solankowej wraz z małą architekturą kosztował gminę Sława ok. 150 tysięcy złotych. Inwestycja sprzed dwóch lat okazała się świetnym pomysłem na rozwój bazy turystycznej Sławy. Tężnia wraz z ławkami stanęła w parku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Jedna z mieszkanek przyznała, że najlepiej przychodzić rano, wtedy jeszcze nie jest tłoczno, po popołudniu miejsce odwiedza tłum turystów.
Wiele osób widzi w Sławie takie miejsce pierwszy raz.

– Bardzo mi się podoba. Pierwszy raz widzę taką tężnię – przyznała mieszkanka okolicy Świeradowa. – Oby było, jak najwięcej takich tężni też w innych miastach.

Zdaniem mieszkanki Sławy, która tężnię odwiedza z pieskiem, miejsce bardzo się sprawdza, tym bardziej, że jest czynne 24 godziny na dobę.

– O każdej porze można przyjść. To świetny pomysł. Korzystam drugi rok z rzędu, bardzo się cieszę – przyznaje sławianka.

Małżeństwo starszych turystów przyznało nam, że też widzi takie miejsce pierwszy raz. Bardzo im się podoba.

– Pierwszy raz widzimy coś takiego. Oczywiście, że to dobry pomysł. Jak się wdycha to można jodem oddychać, pomaga na płuca. Moim zdaniem w każdym mieście mogłaby taka stać, można usiąść i odpoczywać – mówią turyści.

Tężnia solankowa. Jak to działa?

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda solankowa zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Solanka gdy spływa, rozbija się o poszczególne gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność organizmu.
Tężnia wykonana jest z drewna sosnowego o wymiarze 8 m x 2,3 m. Zgodnie z zasadami użytkowania w przypadku temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza tężnia nie jest uruchamiana.
Gmina otrzymała dofinansowanie na tę inwestycję z programu „Lubuska Baza Turystyczna”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto