Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała kiełbasa na Wielkanoc. Tyle może kosztować w tym roku. Bliżej świąt zaczną się promocje. Czy surową lub parzoną można zamrozić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Surowa biała kiełbasa nadaje się do mrożenia, dlatego część klientów kupuje ją na kilka tygodni przed Wielkanocą. Ile trzeba zapłacić?
Surowa biała kiełbasa nadaje się do mrożenia, dlatego część klientów kupuje ją na kilka tygodni przed Wielkanocą. Ile trzeba zapłacić? pixabay.com/planet_fox
Nie ma wielkanocnego stołu bez białej kiełbasy, najczęściej podawana jest z żurkiem lub barszczem białym, można ją też łączyć z ćwikłą lub chrzanem. Choć do świątecznego śniadania zostało jeszcze trochę czasu, wielu klientów już dziś kupuje mięsne pęta, a następnie je mrozi. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Czy lepiej poczekać na promocje, które pojawią się na kilka dni przed Niedzielą Wielkanocną?

Spis treści

Jak wybrać dobrą białą kiełbasę? Na to zwróć uwagę

Na co dzień najczęściej sięgamy po kiełbasy zwykłe, o ciemnym zabarwieniu mięsa. Czy to surowe, czy suszone, stanowią produkt do smażenia lub dodatek do kanapki. Biała kiełbasa, choć pochodzi z tego samego rodzaju mięsa (wieprzowiny, czasem z połączeniem wołowiny), swój kolor zawdzięcza niedodawaniu soli peklującej. Wspomagaczem jest zwykła sól, dzięki czemu w procesie parzenia uzyskuje się jasne zabarwienie.

Ten mięsny wyrób zazwyczaj składa się z kawałków surowego mięsa wieprzowego, głównie łopatki, boczku i podgardla. Kolor kiełbasy zależy przede wszystkim od ilości użytego tłuszczu – im wyższa zawartość tego składnika, tym jej kolor będzie jaśniejszy, czytamy na stronazdrowia.pl.

Przy zakupie białej kiełbasy warto zwrócić uwagę na odcień. Te, które są zbyt białe, prawdopodobnie przy produkcji miały dodane zbyt wiele soli i tłuszczu, prawidłowy kolor powinien być biało-szary, z domieszką różu – widać wtedy zarówno mięso, jak i tłuszczyk. Nie warto również sięgać po wyrób ze śliską powierzchnią i bez zapachu, możemy wnioskować, że nie jest pierwszej świeżości i ma mało przypraw.

Po ugotowaniu kiełbasa zyskuje szarą barwę, powinna też być soczysta.

Tyle kosztuje biała kiełbasa. Na Wielkanoc będą promocje

Białą kiełbasę można dostać przez cały rok. Szczególnie chętnie sięgamy po nią jednak w okresie wielkanocnym, a następnie w sezonie grillowym. Na początku marca cena za kilogram będzie standardowa, niezależnie od miejsca zakupu. Promocje na świąteczny przysmak rozpoczną się na tydzień przed weekendem, będą dostępne w marketach. U rolnika za dobry towar, jak co roku, trzeba będzie prawdopodobnie zapłacić więcej.

Obecnie za białą kiełbasę w sieciówkach wyciągniemy z portfela od 25 do nawet 45 złotych, w zależności od producenta. Surowe zazwyczaj są tańsze niż gotowe parzone. Można także wybrać lokalny produkt, w wielu regionach rolnicy zachęcają do zakupu ich wyrobów. W Zachodniopomorskiem za białą kiełbasę swojskiej roboty, bez konserwantów i chemii, na soli zapłacimy 30 zł/kg. Na Podlasiu można już składać zamówienia wielkanocne – kilogram surowego pętka z własnej świni wyniesie nas 39 zł.

Kupić wcześniej i zamrozić, a może czekać na świeży produkt?

Wiele gospodyń, aby uniknąć przedświątecznej krzątaniny i gonitwy po sklepach, zaopatruje się w produkty z wyprzedzeniem. O ile suche towary, jak mąka czy dodatki do ciast, można kupić miesiąc przed, pojawia się pytanie – co zrobić z białą kiełbasą. Odpowiadamy: surową można zamrozić. Najlepiej umieścić ją w woreczku foliowym; licząc od daty włożenia, poleży w zamrażalniku do pół roku. W okresie wielkanocnym należy ją rozmrozić w lodówce, a następnie sparzyć.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup świeżego wyrobu mięsnego, warto pamiętać, że trwałość jest krótka. Surową można przechowywać w lodówce maksymalnie 2 dni, sparzoną do 4 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto