Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego tak mało chętnych do stanu duchownego? Kryzys powołań?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Święcenia 2022 w archikatedrze w Katowicach
Święcenia 2022 w archikatedrze w Katowicach Krzysztof Gawor/Archidiecezja Katowicka
Kryzys powołań? W 2022 r. w archidiecezji wyświęcono ośmiu nowych księży, co i tak jest więcej niż w ostatnich dwóch latach, kiedy święcono po trzech, podczas gdy w przeszłości święcono nawet 57. Z czego się bierze niechęć młodzieńców do stanu duchownego? - pytamy ks. dr. Tomasza Wojtala, rzecznika archidiecezji katowickiej.

Rekordowym rokiem był rok 1989, kiedy wyświęcono aż 57 nowych księży. Licznym był rocznik 1987, kiedy to wyświęcono 39 księży, w pozostałych latach, począwszy od 1985 na 2007 skończywszy, liczba wyświęconych zamykała się w przedziale 23-32 (32 w 1993 r.). Po raz pierwszy poniżej 10 spadła w 2015 r., kiedy to wyświęcono 7 osób, ale potem był jeszcze lekki wzrost - w 2016 (15 osób), 2017 (18 osób). W 2011 spadła do 11, a potem już zawsze poniżej 10 (9-3-3-8).

Skąd taki spadek powołań? - pytamy ks. dr. Tomasza Wojtala, rzecznika Archidiecezji Katowickiej.
Zdaniem ks. dr. Tomasza Wojtala to nie kryzys powołań, ale kryzys wiary.

- Spadek liczby kleryków i nowych księży jest na pewno widoczny w ostatnich latach. Trudno jest odnaleźć jakąś jedną konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy. Łączyłbym go ze zmniejszaniem się liczby wiernych w kościołach i szeroko pojętym kryzysem wiary, którego konsekwencją jest odchodzenie od wartości i chrześcijańskiego modelu wychowania, ale też pewien brak zaufanie wobec Kościoła jako instytucji. Liczba młodych mężczyzn decydujących się pójść drogą powołania kapłańskiego jest proporcjonalna do liczby młodych, którzy w ogóle wierzą i dla których Ewangelia jest punktem odniesienia dla ich wyborów i decyzji.
W ostatnich latach zmienił się także sposób podejścia części społeczeństwa do osób duchownych. Fakt, że, mówiąc kolokwialnie, bycie księdzem stało się „mniej atrakcyjne”, także w obliczu skandali i kryzysów wizerunkowych Kościoła, przy słabej wierze, ale i braku pogłębionej ewangelicznej refleksji nad tym, kim jest ksiądz, to wszystko nie pomaga młodym ludziom i nie zachęca do pójścia tą drogą powołania kapłańskiego. Co nie oznacza oczywiście, że Chrystus nie powołuje i nie będzie powoływał nowych „robotników do pracy w swojej winnicy”. Wspólnota Kościoła nie przestaje modlić się i prosić o nowe powołania
- tłumaczy ks. dr Tomasz Wojtal.

– W Kościele potrzeba ludzi, którzy oddają się na wyłączną służbę Panu Bogu, ale i ludziom, są pomostami między ludźmi a Bogiem. Że są potrzebni, to dla wielu oczywiste, ale trzeba starać się, aby ich nie brakowało, aby młodzi ludzie mieli odwagę pójścia za powołaniem - powiedział ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, na antenie radia eM..

14 maja 2022 w archikatedrze katowickiej z rąk abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, święcenia kapłańskie przyjęło osiem osób. Wśród nich jest jeden mikołowianin - ks. Patryk Dawid z parafii św. Wojciecha, który na hasło prymicyjne prymicyjne wybrał słowa "Będziesz miłował" (Mk 12,30).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto