Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus igitur, czyli co czeka studentów Akademii im. Jakuba z Paradyża w nowym roku akademickim

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Nowy rok akademicki AJP zainaugurowała tradycyjnym przemarszem z katedry na uczelnię.
Nowy rok akademicki AJP zainaugurowała tradycyjnym przemarszem z katedry na uczelnię. Jarosław Miłkowski
Nowe specjalności, pierwsi absolwenci na pielęgniarstwie, tworzenie centrum symulacji medycznych. Taki ma być rozpoczęty właśnie rok akademicki w Akademii im. Jakuba z Paradyża.

- Ten rok będzie dla nas bardzo dynamiczny, ale i bardzo trudny - mówiła we wtorek 4 października prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. W samo południe w uczelnianej auli przy ul. Chopina odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego. Poprzedzona ona została uroczystym przemarszem studentów i władz uczelni przez miasto. Szło w nim kilkaset osób.

- Początek roku to dzień, którego ranga mocno wpływa na cały rok akademicki. Dlatego staramy się zrobić to uroczyście, z tradycją i obyczajem akademickim - mówiła nam rektor AJP.

Nowy rok akademicki zainaugurowało we wtorek w akademii 2,2 tys. studentów. Wśród nich było 1 tys. osób rozpoczynających studia na I roku, a w tym gronie był Jakub Śmiechowicz:
- Wybrałem tę uczelnię, bo jest blisko domu, a poza tym ma wspaniały kierunek. Jestem technikiem informatykiem i chciałem kontynuować naukę - mówił student I roku informatyki.

W porównaniu z ubiegłym rokiem akademickim naukę w AJP rozpoczęło na pierwszych rocznikach o 11 proc. osób więcej niż w zeszłym roku. Rekrutacja cały czas jeszcze trwa. Prof. Skorupska-Raczyńska liczy, że do końca października liczba studentów wzrośnie jeszcze o dwieście osób.

Akademia im. Jakuba z Paradyża oszczędza i inwestuje

Co czeka uczelnię w rozpoczętym właśnie roku akademickim? Jedną z bardziej gorących ostatnio spraw są oszczędności związane rosnącymi cenami energii czy ogrzewania. W związku z tym lektoraty języków obcych oraz część wykładów m.in. na studiach zaocznych będą odbywały się zdalnie.

Gorzowską akademię czekają też inwestycje. Jedną z nich jest remont budynku przy ul. Teatralnej (jak mówi rektor, podczas ogromnej ulewy, która przeszła nad Gorzowem 8 września, nie było pomieszczenia na drugim piętrze tego obiektu, które nie zostałoby zalane).

Druga inwestycja to budowa budynku o powierzchni 1,2 tys. mkw. Ma on zostać postawiony w technologii modułowej w pobliżu obiektów numer 4 i 5 przy ul. Chopina i powstać do przyszłego roku.
- Przygotowujemy się też do adaptacji budynku nr 8 na cele centrum symulacji medycznych. Ma on mieć takie wyposażenie, które pozwoli nam myśleć nawet o kierunku lekarskim - mówiła wczoraj rektor akademii.

Będą pierwsze pielęgniarki z AJP

Nowy rok akademicki przynosi też kilka nowości. - Są nimi specjalności, którymi reagujemy bardzo szybko na zapotrzebowanie środowiska. Taką specjalnością na filologii polskiej jest nauka języka polskiego jako obcego, a na bezpieczeństwie narodowym - zapobieganie cyberprzestępczości - mówiła nam prof. Skorupska-Raczyńska. Rok akademicki 2022/2023 będzie też pierwszym, w którym uczelnię opuszczą absolwentki pielęgniarstwa.

Uczelnia przygotowuje się też do złożenia wniosku o nowy kierunek. - To medycyna laboratoryjna. Bardzo nam na nim zależy. Mamy już trzy pracownie wyposażone. Chcemy złożyć wniosek do końca lutego - mówiła rektor akademii.

Utracą prawa czy dostaną nowe?

Do połowy grudnia powinna się wyjaśnić sprawa ewaluacji naukowej akademii. Jak już pisaliśmy, AJP została nisko oceniona przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Przyznawała ona kategorie: A+, A, B+, B i C. Na kategorie B oceniono akademii w sześciu dyscyplinach naukowych, a jedna dostała nawet kategorię C. W związku z tym gorzowskiej uczelni grozi utrata praw do doktoryzowania (ma je na językoznawstwie).

- Złożyliśmy odwołanie w zakresie czterech dyscyplin naukowych. Wyliczyliśmy punkty i okazało się, że sporo punktów nam nie doliczono. Nie doszacowano nas w trzeciej płaszczyźnie, czyli upowszechnianiu wyników badań i popularyzacji nauki. Bardzo dobrze uargumentowaliśmy wnioski. Jesteśmy dobrej myśli - mówiła nam rektor gorzowskiej uczelni. Jeśli odwołanie zostanie uwzględnione i językoznawstwo będzie miało ostatecznie kategorię B+, akademia zyska prawo do habilitowania.

Czytaj również:
Tabletki z jodkiem potasu przygotowane. W razie zagrożenia trafią do Lubuszan

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto