MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest największy problem z parkowaniem w Gorzowie? Będą specjalne badania!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowski magistrat ogłosił przetarg na badania parkingowe.
Gorzowski magistrat ogłosił przetarg na badania parkingowe. Pexels
Gorzowski magistrat ogłosił przetarg na badania parkingowe. W ten sposób miasto chce sprawdzić wypełnienia miejsc postojowych oraz rotację, czyli liczbę aut parkujących na jednym miejscu w określonym czasie. To kolejny krok do wprowadzenia inteligentnego systemu parkowania, który ma być sporym ułatwieniem dla kierowców.

To gehenna dla kierowców

Brak miejsc parkingowych to jedna z największych bolączek komunikacyjnych wszystkich większych miast. Łatwo nie mają też gorzowscy kierowcy, bo samochodów przybywa tu szybciej niż parkingów. Często muszą zaliczyć kilka rundek i niepotrzebnie błądzić po ulicach i uliczkach w poszukiwaniu kawałka wolnego terenu, na którym mogliby zostawić swoje auto. Niebawem parkowanie w Gorzowie może być jednak dużo łatwiejsze. Wolne miejsca miałaby wskazać specjalna aplikacja.

Miejsce wskaże aplikacja

Miasto już jakiś czas temu zapowiadało wdrożenie inteligentnego systemu parkingowego, który umożliwiałby stały monitoring zajętości miejsc postojowych. Dzięki temu kierowcy nie musieliby szukać dostępnego miejsca parkingowego, bo precyzyjną nawigację do rejonu, w którym mogą zaparkować swój pojazd, wyświetlałaby aplikacja w telefonie.

Wprowadzenie inteligentnego systemu parkingowego to spore ułatwienie dla kierowców. Chodzi o sytuacje, kiedy chcemy zostawić samochód na danym parkingu, ale nie wiemy, czy są na nim jeszcze jakieś wolne miejsca. Jeździmy więc w ich poszukiwaniu, nie mając gwarancji, że rzeczywiście uda się je znaleźć. Tymczasem dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, można pozbyć się tego problemu - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego magistratu.

Samorządy wdrażają inteligentne systemy parkingowe z prostej przyczyny. To skuteczna metoda na efektywne zarządzanie infrastrukturą, gromadzenie informacji o ruchu w mieście oraz jego sprawną koordynację. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne, bo wiedza o dostępności miejsc na parkingu może upłynnić ruch w mieście. Kierowcy nie tracą czasu na szukanie miejsca, bo zanim podjadą na parking wiedzą, czy mogą zostawić tam swoje auto. W ten sposób zmniejsza się emisja spalin w mieście.

Jak działa taki system?

Najważniejszym elementem inteligentnego systemu parkowania są czujniki zamontowane w nawierzchni, które wykrywają pojazd, gdy najeżdża on na konkretne miejsce parkingowe. Informacje z czujnika o dostępności miejsca parkingowego są na bieżąco aktualizowane i trafiają głównej bazy danych, a następnie do aplikacji mobilnej dla kierowców oraz na tablice parkingowe. Mogą je przekazywać nie tylko czujniki, ale także inne urządzenia działające na parkingu, a więc na przykład kamery rozpoznające tablice rejestracyjne na wjeździe i wyjeździe.

Będą parkingowe badania

Inteligentny system parkowania może działać w Gorzowie już w przyszłym roku. Wcześniej jednak parkingowe problemy w mieście zostaną dogłębnie zbadane. Miasto właśnie szuka firmy, która dokładnie przeanalizuje między innymi wypełnienie miejsc parkingowych i rotację samochodów, czyli liczbę aut parkujących na jednym miejscu w określonym czasie.

Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie badań zajętości i rotacji wraz z analizą funkcjonowania strefy płatnego parkowania oraz rekomendacjami, które posłużą do opracowania koncepcji wdrożenia inteligentnego systemu parkowania w mieście, opartego na aplikacji mobilnej oraz tablicach informujących o zajętości miejsc parkingowych pozyskujących dane z czujników zamontowanych w nawierzchni miejsc parkingowych czy detekcji wizyjnej - czytamy w ogłoszeniu.

Już wiadomo, że system na pewno będzie dotyczył ścisłego centrum miasta. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości mógłby informować o wolnych miejscach parkingowych także w innych częściach Gorzowa.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie jest największy problem z parkowaniem w Gorzowie? Będą specjalne badania! - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto